Babacan: Teşvik konusunda IMF'den bir itiraz yok

Devlet Bakanı Ali Babacan, teşvikli il sayısının 36'dan 49'a çıkarılması ile ilgili sorun olmadığını söyledi. Teşvik yasasının IMF ile ilgili süreci geciktirmeyeceğini belirten Babacan, "Bu konuda geri adım da ileriye gidiş de olmaz.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, teşvikli il sayısının 36'dan 49'a çıkarılması ile ilgili sorun olmadığını söyledi. Teşvik yasasının IMF ile ilgili süreci geciktirmeyeceğini belirten Babacan, "Bu konuda geri adım da ileriye gidiş de olmaz. 49 il nihai, uluslararası kuruluşlarla sorun yok" dedi. Dün MÜSİAD Ankara Şubesi'nin Genel Kurulu'na katılan Babacan, teşvikli il sayısının artırılmasıyla ilgili sorun olmadığını, teşvikin boyutu ve maliyetiyle ilgili çalışmanın sürdüğünü belirtti.
'15 milyar dolar gelecek'
Sosyal güvenlik reformunun mutabakata varıldıktan sonra Meclis'e sevk edileceğini belirten Babacan, ardından teşvik yasası ile ilgili tedbirlerin alınacağını kaydetti. Babacan, yüzde 6.5'luk faiz dışı fazla hedefinden de asla taviz verilmeyeceğini vurguladı. Atılım Üniversitesi tarafından düzenlenen konferasta da konuşan Babacan, uluslararası firmaların Türkiye'ye ilgisinin arttığını belirterek, "Türkiye'ye üç yılda 15 milyar dolarlık yabancı sermaye gelmesini öngörüyoruz" dedi. Babacan, üç yılda yıllık yüzde 5 büyüme hedefi olduğunu belirterek, bu sayede 3 yılda 1 milyon 650 bin kişiye istihdam sağlanmasını öngördüklerini kaydetti. Yüzde 5'lik büyüme ile işsizliğin her yıl yüzde 0.7 gerileyeceğini anlatan Babacan, büyümenin yüzde 5'i aşması halinde işsizliğin daha hızlı geriletileceğini ifade etti. Babacan, metal YTL'nin bazı Avrupa ülkelerindeki otomatlarda avro yerine kullanıldığının hatırlatılması üzerine, "Otomat üreten firmalarla görüştük. Bunları yeniledikleri bilgisini bize verdiler. Yenilenen otomat oranı yüzde 90-95'tir" diye konuştu.