Babacan: Yabancı sermaye girişinde 2005 yılını geçeriz

Türk-Alman İşbirliği Konseyi'nin (TAİK), iki gün sürecek toplantısının açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Alman işadamlarının bölgede yükselen yıldız olması beklenen Türkiye'nin yeni konumunu iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

ANKARA - Türk-Alman İşbirliği Konseyi'nin (TAİK), iki gün sürecek toplantısının açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Alman işadamlarının bölgede yükselen yıldız olması beklenen Türkiye'nin yeni konumunu iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.
Babacan, bundan azami faydayı sağlayacak Alman işadamlarının olacağını kaydederek, "Uzun süreli işbirliği ve ortaklıklar, yeni dönemde de alman işadamlarını Türkiyede çok avantajlı bir konuma getirmektedir" diye konuştu.
Yıllarca 1 milyar dolar civarında seyreden yabancı sermaye girişlerinin son üç yıldır artan bir trend izlediğine ve 2005'te 9.7 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Babacan, 2006'da bu rakaman çok daha üzerinde küresel sermaye beklediklerini vurguladı. Babacan, büyük şirketlerin Türkiye'ye ilgisini ortaya koyduklarını, "Orta ölçekli AB şirketlerinin Türkiye'ye ilgi göstermesini beklediklerini" söyledi.
Almanlara gelin çağrısı
Türkiye gibi Müslüman bir ülkenin AB değerlerine sahip çıkmasının önemine işaret eden ve bunun 2. Dünya Savaşı sonrası barışa AB katkısı gibi bölge barışına katkı yapacağını vurgulayan Babacan, Türkiye'nin AB üyeliğinin küreselleşmenin etkileri dikkate alındığında büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Üyelik müzakerelerinin hızlı ve tam olarak takvime uygun yürüdüğünü belirten Babacan, 35 başlıktan 18'inin birinci etap, bunun 14'ünün de ikinci etap görüşmelerinin tamamlandığına işaret etti.
Bakan Babacan, süreçte zorluklar da olacağını, siyasi konuların hassasiyet içerdiğini belirtirken, Türkiye'nin Avrupa halklarına iyi anlatması gerektiğinin altını çizdi. Ali Babacan, burada işadamlarına önemli görevler düştüğüne vurgu yaparken Türkiye'de yatırım yapan her Alman işadamını Türkiye'nin elçisi olarak görmek istediklerini söyledi.
Berlin'de kongre
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Almanya ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin öncelikli bir amaç olduğunu söylerken, ticaret hacminin 23 milyar dolara ulaştığı 1980'lerde 24 Alman firmasının Türkiye'ye faaliyet göterirken bu sayının bugün 2 bine ulaştığına işaret etti.
Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Şahin, konsey toplantısı arasında düzenlediği basın toplantısında, 26-28 Mayıs tarihlerinde Berlin'de düzenlenecek Türk-Alman Ekonomi Kongresi'ne, özellikle Anadolu'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin katılmaları çağrısında bulundu.
Hisarcıklıoğlu, bu kongrenin iki ülke ilişkilerinin artırılması için önemli bir platform olacağını kaydetti. Kongreye katılmak isteyen Türk KOBİ'leri 'www.td-ihk-kongress.de' internet adresine başvurabilecekler.
'Yüksek cari açık sürecek'
Ali Babacan, döviz kuruyla oynamanın cari açığına çözümü olmayacağını söyledi. Babacan, cari açıkla ilgili olarak şunları kaydetti: "Çok büyük bir cari açık olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki yıllar içerisinde de bu şekilde olacak. Bu, diğer şeylere göre çok yapısal. Buradaki ana neden öncelikle yüksek enerji fiyatları, bir de tabii ki özel sektörün Türkiye'de gerçekleştirdiği yüksek seviyedeki yatırımlar... Geçen yıl 23 milyar dolardı. 7 milyar doları sadece enerji fiyatlarından kaynaklanıyordu. Özellikle makine ve ekipman ithalatı devam ettikçe, yüksek enerji ve petrol fiyatları süregeldikçe hepimiz daha yüksek bir açık rakamına ulaşmış oluyoruz. Döviz kuruyla oynamak bu sorunun çözümü değildir.
O nedenle Türkiye'deki döviz kurları piyasa tarafından belirlenecektir. "