Babacan: Yaptığımızı yıkmayız

Hükümet, yatırım teşviklerinin genişletilmesi nedeniyle programdan sapma olacağı endişesiyle başta IMF olmak üzere eleştiri alırken, Devlet Bakanı Ali Babacan, "Üç yıllık ekonomi programından taviz vermeyiz, kendi yaptığımızı kendi elimizle yıkmayız" dedi.

ANKARA - Hükümet, yatırım teşviklerinin genişletilmesi nedeniyle programdan sapma olacağı endişesiyle başta IMF olmak üzere eleştiri alırken, Devlet Bakanı Ali Babacan, "Üç yıllık ekonomi programından taviz vermeyiz, kendi yaptığımızı kendi elimizle yıkmayız" dedi.
Ankara Ticaret Borsası'nın martta yapılacak yönetim seçimlerinden önce toplanan oda meclisinde, Devlet Bakanı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yönetim kurulu başkanvekilleri Borsa Başkanı Faik Yavuz'a destek verdi.
Devlet Bakanı Babacan, dedesi Ali Babacan'ın 78 yıl önce Ankara Ticaret Borsası'nın kurulduğu yıllarda ticaret hayatına atıldığını ve üç nesildir ticaret yaptıklarına dikkat çekti.
Sürdürülebilir büyüme
Hükümetin çizdiği rotayı anlayabilmek için geçmişteki gelişmelerden örnekler veren Babacan, Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme ortamına girdiğini ve makro dengelerin oturduğunu belirterek şunları söyledi: "Üç yıllık yeni ekonomi programı ortaya koyduk. Tavizsiz uygulayacağız, kimsenin endişesi de ümidi de olmasın. Kimse programdan vazgeçileceği sevdasına kapılmasın. Zikzaklardan Türkiye çok çekti asla buna izin vermeyiz. Hedeflerimiz ciddi, geçmişin kötü alışkanlıklarıyla belirlenen hedeflere benzemez. Hedefi koyuyoruz artık piyasa da bunun olacağına inanıyor. Yüzde 8 enflasyon hedefi koyduk, piyasadaki beklenti de bununla eşitlendi. Enflasyon hedefi çapa görevi görüyor. Bu bizim işimizi kolaylaştırdı. Ticarette de itibarlı esnafla itibarsız esnafın durumunu herkes bilir. Bunun siyasette de farklı olmadığını iki yılda öğrendim. Söylediğimize inanılması büyük sermayedir değerdir. Ekonomide olduğu gibi siyasette de geçmişin kötü alışkanlıklarını silmek istiyoruz. Zincirin hiçbir halkasında kompaya, aşınmaya izin vermeyiz. Kendi yaptıklarımızı kendi elimizle yıkmayız."