Babacan: Yüksek cari açığa alışalım

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, kamuoyunda sıkça tartışılan cari açığın, Türkiye'nin ekonomik yapısının doğal bir sonucu olduğunu belirterek...

AFYONKARAHİSAR - Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, kamuoyunda sıkça tartışılan cari açığın, Türkiye'nin ekonomik yapısının doğal bir sonucu olduğunu belirterek "Cari açık yıllar boyu artık yüksek seyredecek, buna alışacağız" dedi.
AKP Afyonkarahisar Bolvadin İlçe Kongresi'ne katılan Bakan Babacan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cari açıkla ilgili tedbirlerin alındığını söyleyen Babacan, "AB ile müzakerelerin başlamasıyla ülkelerin ekonomik yapıları değişmeye, cari açıkları yüksek seyretmeye başlıyor. Bu sadece Türkiye'de değil AB'ye girme sürecine giren tüm ülkelerde yaşanan bir gelişme" diye konuştu. Babacan kurun seviyesine ilişkin de şunları söyledi: "Merkez Bankamızın son müdahalesinden de anlaşıldı ki, piyasadan daha güçlü kuru yönlendirebilecek başka mekanizma yok. Merkez Bankası'nın aldığı ya da sattığı dövizle, bir atımlık kurşunla, bundan sonraki dönemde kuru etkilemek zaten pek mümkün olmayacak. Kurun yanlış olduğunu söyleyenlere sorun, 'Bu kur yanlışsa doğru kur nerde diye' hepsinden ayrı cevap alacaksınız. Bunun doğrusu piyasanın belirlediği rakamdır." Babacan,YTL'nin değer yitirmesi için çaba gösterenlerin ve o emelde olanların artık farklı bir ortamda olduklarını anlamalarını da istedi.