Babacan'dan ABGS'ye jest

Avrupa Birliği (AB) ile başlayacak müzakerelerde Türkiye'yi temsil edecek 'Başmüzakereci' Devlet Bakanı Ali Babacan, AB yolunda ilk icraatını yaptı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) ile başlayacak müzakerelerde Türkiye'yi temsil edecek 'Başmüzakereci' Devlet Bakanı Ali Babacan, AB yolunda ilk icraatını yaptı. Kendisine bağlanan AB Genel Sekreterliği'ni (ABGS) önemli bir sorundan kurtaran Babacan, satışa sunulan Tekel'e ait ikiz kulelerin müştemilatında yer alan ve ABGS'nin kullandığı binayı satış kapsamından çıkarttırdı.
ABGS, kurulduğu günden beri Tekel'e ait ikiz kulelerin hemen yanında bulunan binada yer alıyor. İkiz kulelerin inşaatı sürerken Başbakanlığa devredileceği yönünde planlar yapılırken, ABGS'nin geçici olarak ikiz kulelerin inşaatı biten üç katlı yönetim binasına yerleşmesi kararlaştırılmıştı. İkiz kulelerin inşaatı gecikip, durumuyla ilgili planlar da sürekli değiştiğinden ABGS'nin söz konusu binada kalıcı hale gelmesi kaçınılmaz oldu.
İş ciddiye binince
Binanın Özelleştirme İdaresi'ne devredilmesi ve satışa sunulması kesinleşince de ABGS'ye yol göründü. ABGS'nin söz konusu binayı boşaltması için satış işleminin sonuçlandırılması kararlaştırıldı. Ancak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) ilk satış girişimlerinden sonuç alamaması, ABGS'nin söz konusu binada kalış süresini de uzattı.
ÖİB'nin iki önemli teklif alması üzerine harekete geçen ABGS yönetimi, kendilerinden sorumlu olan Ali Babacan'a durumu aktardı. Aynı zamanda Hazine'den de sorumlu olan Devlet Bakanı Ali Babacan, sorunun giderilmesi için 'uygun' bir formül buldu. Babacan'ın isteği ile ABGS'nin bulunduğu bina ve bağlantılı arsa ÖİB tarafından hazırlanan satış şartnamesi kapsamından çıkartıldı. Böylece, Tekel'e ait ikiz kuleler satılsa bile ABGS kurulduğu binada çalışmalarına devam edebilecek.
Ali Babacan'ın bu jesti, 'ABGS mi DPT mi?' tartışmalarına da ışık tuttu. Bu gelişme Babacan'ın sık sık brifing aldığı ABGS ile müzakereler sırasında da birlikte çalışmak istediğinin bir göstergesi olarak algılandı. Tekel'e ait bina, 'ölü yatırım' kavramına Türkiye'den verilen en güzel örneklerden biri haline geldi. Şu ana kadar 343 milyon YTL'ye mal olan ve devletin 144 milyon YTL zarar etmesine neden olan bina 43 bin 520 metrekare araziye kurulu.
Fiyatı yükselebilir
Binayı satın almak için ÖİB'ye iki teklif verildi. ÖİB'nin de bugün bu teklifleri açması ve tarafları pazarlığa çağırması bekleniyor.
Binanın yer aldığı bölgenin Ankara'nın kentsel olarak genişlediği bir tarafta bulunması ve her geçen gün daha çok değer kazanması, 80-100 milyon dolar olarak tahmin edilen fiyatın yükselebileceği yorumlarına neden oldu.