Babacan'dan BDDK'ya yabancı sermaye dersi

Devlet Bakanı Ali Babacan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) kastederek, yetkili pozisyondaki kurumların hiçbir şekilde endişe verici, tedirgin edici yaklaşımlarda bulunmaması gerektiğini belirtti.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) kastederek, yetkili pozisyondaki kurumların hiçbir şekilde endişe verici, tedirgin edici yaklaşımlarda bulunmaması gerektiğini belirtti. Ali Babacan, "Türkiye'de bir yabancı sermaye istemeyiz, sermaye hareketlerine sınırlama getirilmelidir diyenler 'benim çocuğum işsiz kalsın umurumda değil' demek istiyor" dedi.
Bakan Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu dün bir araya geldi. Toplantı sonrasında gazetecilerin, BDDK'nın yabancı sermaye konusundaki görüşlerinin ve bir gazetede Yunanlı bankalara izin verilmesindeki isteksizlikle ilgili haberin hatırlatılması üzerine Babacan, "Tabii ki farklı birim ve kişilerin farklı görüşü olabilir ama bu konudaki yetki Meclis'tedir, hükümettedir" dedi. Türkiye'de artık yerli yabancı ayrımı ortadan kalktığını belirten Babacan, önemli olanın maksimum miktarda sermayeyi çekebilmek olduğunu vurgulayıp "Türkiye'de kurulduktan sonra bütün şirketler Türk şirketidir. TC yasal çerçevesinde kurulduktan sonra yasalara uygun hareket ettikten sonra, ortağı kim olursa olsun, bu şirketler Türk şirketidir, bütün kurumların da bu anlayışla hareket etmesi lazım" dedi.
'TOBB'u kastetmedim'
Babacan, "Türkiye'de yabancı sermaye istemeyiz, sermaye hareketlerine sınırlama getirilmelidir diyenlerin 'benim çocuğum işsiz kalsın umrumda değil' demek istediklerini vurgulamak istiyorum. Türkiye büyüyecekse, istihdam oluşturacaksa uluslararası sermayeye açık olmak zorundadır, bu bir mecburiyettir" diye konuştu.
'TOBB ve BDDK bizden daha çok siyaset yapıyor' sözlerinin hatırlatılması üzerine Babacan, şu yanıtı verdi: "Sayın başkanla istediğimiz kadar sık görüşemesek de telefonda herhalde ortalama en az bir-iki defa görüşüyoruz, pek çok konuyu istişare ediyoruz. Dolayısıyla bizim sayın başkanla diyaloğumuz basın üzerinden birbirimize mesaj verecek bir diyalog değil. Dolayısıyla o kastettiğimiz, kuruluşlar, zaten mesajları almışlardır diye düşünüyorum. Çok sayıda da değil o kuruluşlar."
Babacan, Halk Bankası'nın özelleştirilmesinden sonra da esnaf ve KOBİ kredileri uygulamalarının çok daha etkin bir şekilde devam edeceğini söyledi.
Hisarcıklıoğlu konuyla ilgili, TOBB Başkanı'nın Türkiye'nin Hazinesi'nden sorumlu ve AB sürecini yürüten bir bakanla yakın temas içinde olması kadar doğal bir şey olamayacağını vurguladı. Halkbank özelleştirmesine ilişkin de Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Halkbank'ın halka arz edilerek, belli bir oranda değeri ortaya çıktıktan sonra toplu olarak satılabileceği görüşümüzü daha önce aktardık" dedi. Farklı düşünmenin gayet doğal olduğunu hatırlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, bunun ayıp veya suç olmadığını vurguladı.