Babacan'dan borcu azaltma sözü

Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin borç stokundaki aşağı iniş trendinin güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin borç stokundaki aşağı iniş trendinin güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi. IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger'in, 'Türkiye'nin borç stokunun GSMH'ya oranının halen çok yüksek olduğu' yönündeki sözleri hatırlatılan Babacan,
"Biliyorsunuz yüzde 90.5'ten yüzde 63.5'e indi. 63.5 Türkiye için hâlâ yüksek bir rakam. Bunun daha da aşağı doğru inmesi gerekiyor. Zaten ekonomik programımıza göre bu borç stokumuzun aşağı düşüş trendinin güçlü bir şekilde devam edeceği belli" diye konuştu.
Babacan, Asya Kalkınma Bankası 38. Yıllık Guvernörler Kurulu toplantısı kapsamında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen 'Lirik Tarih Gösterisi'ni, eşi Zeynep Babacan ve Krueger ile birlikte izledi. Babacan ve Krueger, daha sonra yine Lütfi Kırdar'da bir araya geldi. Babacan, görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Üç yıllık ekonomik programda sıkı maliye politikalarının, bütçe disiplininin devam edeceğinin zaten açık seçik göründüğüne işaret eden Bakan Ali Babacan, yüzde 6.5 faiz dışı fazla hedefini devam ettirmenin en önemli nedeninin de Türkiye'deki borç stokunun daha düşmesi gereği olduğunu vurguladı.
Anne Krueger da, Türkiye'nin faiz dışı fazla ve borç stokunun indirilmesinde büyük bir başarı elde ettiğini söyledi. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgeden sorumlu IMF İcra Direktörü Willy Kiekens, IMF Türkiye Masası şefliğine getirilecek Lorenzo Giorgianni ve Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp katıldı.
IMF toplanıyor
IMF İcra Direktörleri Kurulu, 11 Mayıs'ta Türkiye için toplanacak. IMF'nin internet sitesinde yer alan IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun takvimine göre, kurulun 11 Mayıs Çarşamba günü yapılacak toplantısında, Türkiye ile yapılan 3 yıllık stand-by anlaşmasını onaylaması bekleniyor.