Babacan'ın 'Mali Kural' orucu

Babacan'ın 'Mali Kural' orucu
Babacan'ın 'Mali Kural' orucu

Türkiye nin artık farklı bir lige yükselmesi için mali kuralı getirdiklerini beliren Ali Babacan daha fazla konuşmadı. FOTOĞRAF: REUTERS

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yürürlüğe girmesi ertelenen Mali Kura'lla ilgili konuşmama kararı aldığını açıkladı. Babacan, 'Bu konuyla ilgili ben bir süre açıklama yapmayacağım. Bunun ne kadar süreceği belli değil' diye konuştu

ANKARA -  Kamuoyuna Mali Kural yasa taslağını açıklayan Devlet Bakanı Ali Babacan , yasalaşma sürecinin ertelenmesi konusundaki soru üzerine bu konuda ‘Bir süre konuşmama kararı aldığını’ belirtti.
NTV’ye konuşan Babacan Mali Kural’la ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Babacan şunları kaydetti: “ Türkiye eskiden sadece bir yıllık perspektifle giderdi. Biz ilk defa üç yıl kavramını, orta vade kavramını getirdik. Bizim geçen yıl ve bu yıl ciddi sorun yaşamamamız güven ortamının bir sonucudur.
Orta vadeli programla birlikte buna bir de uzun vade kavramını getireceğimizi açıkladık. Ki Türkiye artık farklı bir lige yükselsin. Uzun bir hazırlık dönemi oldu, pek çok aşamadan sonra Meclis’te Genel Kurul aşamasına geldi. Gündeme girmesinden önce mali kural farklı bir döneme geldi. Ben karar aldım ve bir süre mali kuralla ilgili konuşmayacağım dedim.
O akşam karar verdim ve o günden bugüne bir açıklama yapmıyorum. Mali Kural geniş bir çalışma, geniş bir mutabakat zemini de yakalandı. Bu konuyla ilgili ben bir süre açıklama yapmayacağım.” Ali Babacan, ‘Ekim ayında gündeme gelecek mi’ sorusuna da cevap vermedi. Babacan konuşmama kararının ne kadar süreceninin belli olmadığını söyledi.

‘Basamaklı düşüş olacak’
Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Borç stoğu yüksek olan bir ülke daha çok kamu harcaması yaparak büyüyemez. Biz Türkiye olarak ciddi bir siyasi tercih yaptık. Kamu açıklarını basamak basamak düşüreceğiz dedik.
Geçen yıl 16 Eylül’de orta vadeli programı açıkladık. Bu yıl gelirlerimiz beklentilerin biraz üzerinde seyrediyor. Özelleştirmede beklediğimizin gerisindeyiz. Bu yıl bütçe dengesi orta vadeli programa uygun olacak, bir sapma yok.” Kur tartışmasına değinen Babacan, “Türkiye’nin 2002’den bu yana sağladığı istikrarda en önemli parametrelerden biri serbest kur rejimidir. Dalgalanmalarda şokları emen çok önemli bir mekanizmadır.
2001 krizinin en önemli nedenlerinden biri o dönemde uygulanan sabit kur rejimidir. Kuru koruma adına faizler fırlayıp gitseydi, bankalar da reel sektör de zarar ediyor. TL değersiz olsun da biz başka bir şeye bakmayız demek doğru değil. Türkiye riskli tehlikeli yollara girsin, kur artsın denmez.
 Faiz sanayicimiz ve iş dünyamızın lehine bir sonuç. Bu krizde faizler tarihi düşük seviyede. TL istikrarını koruyor. Krizin ortasında faizin düşmesi, borsanın yükselmesi Türkiye’nin artıştığını gösterir. Bugün Türkiye’nin kamu borçluluğu çok tartışılmıyor” dedi.

İkinci ‘dip’e hazırlıklıyız
Babacan ‘ikinci dip’ tartışmalarına ilişkin olarak şunları söyledi: “Küresel ekonomik gelişmeleri yakından izliyoruz. Dünya ekonomisi bir geçiş döneminde. Yoğun bakım odasındaki hasta çok kötü durumdan iyiye doğru giden bir dünya ekonomisi var.
Hâlâ yoğun bakımdan çıkşım bir dünya ekonomisi yok. Birinci derecedeki risk gelişmiş ekonomilerin bütçe açıkları ve borç stoğu. ABD’nin borç stoğu yüzde 100’e doğru gidiyor. İkinci dip için çok farklı değerlendirmeler var. Türkiye ‘nasıl olsa ikinci dip olur, ya da ikinci dip olmaz” gibi bir senaryoya göre hazırlık yapmaz. Her senaryoya karşı hazırlıklı olmalıyız. İkinci dip olabilir de olmayabilir de. İkinci dip olursa buna hazırlıklıyız. İhtiyatlı politikaları uyguladığımız sürece ikinci bir sorunlu dönemde de fazla hasar almadan o dönemi atlatabiliriz.” 

‘17 Ekim’den önce açıklarız’
“Orta vadeli planla uyumlu giden bir bütçemiz var” diyen Babacan, “ Yapısal noktada bu çerçeveyi sürdürdüğümüz sürece korkmaylım. Büyüme konusunda resmi tahminimizi 17 Ekim’den önce açıklayacağız. Uluslararası kuruluşları ve analistlerin çalışmalara bakınca bu yıl için yüzde 4.5-yüzde 7.5 gibi geniş bir aralık var.” 

Mali Kural nedir?
Mali Kural, Türkiye’nin kaynaklarını büyümeye yönlendirmesi için bağlayıcı kararlar almasını sağlayan uzun vadeli bir çıpa görevi görüyor. Şimdilik rafa kaldırılan Mali Kural’a göre ülkenin kaynaklar/harcamalar dengeleri, yılda yüzde 5 büyüme hedef alınarak kurulacaktı. Büyüme yüzde 5’in altına düşerse, büyümeyi hızlandırmak için kesenin ağzı açılacaktı. Büyüme yüzde 5’i aştığında, keseye para konulacaktı. Bütçe açığı, milli gelirin yüzde 1’ini geçemeyecekti. Kamu gelir-giderlerinin belirlenen sınır içinde kalması bir kanunla sağlanacaktı.
Kuralın uygulanmasıyla
elde edilecek bazı faydalar: 
* Makroekonomik istikrarının sağlanması
* Mali politikanın ve hükümetin kredibilitesinin artması
* Para politikasının etkinliğinin artması
* Seçim dönemlerindeki popülist politikaların önüne geçilmesi.
(Radikal)


  ETİKETLER:

  Ali Babacan

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara