'Babalara' özel hizmetle takip

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 'büyük mükelleflere' yönelik özel bir vergi dairesi oluşturacaklarını belirterek, "Türkiye'nin en azından en büyük 1000 mükellefine ayrı bir vergi dairesinde, ayrı hizmet sunacağız.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 'büyük mükelleflere' yönelik özel bir vergi dairesi oluşturacaklarını belirterek, "Türkiye'nin en azından en büyük 1000 mükellefine ayrı bir vergi dairesinde, ayrı hizmet sunacağız. Daha iyi bir servis sunacağız, fakat devamlı da gözlerimiz onların üzerinde olacak" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Öyle işportacıdan, bakkaldan makkaldan dolaşmak suretiyle vergi toplama olmaz. Babalar var babalar... Onları nasıl takip edeceğiz orası önemli" sözlerini anımsatarak, bu yönde bir çalışma bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Unakıtan, büyük mükellefler vergi dairesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.
En büyüklere hizmet
Unakıtan, şöyle konuştu: "Büyük Mükellefler Vergi Dairesi kuruyoruz. Türkiye'nin en azından en büyük 1000 tane mükellefine, ayrı bir vergi dairesinde, ayrı bir hizmet sunacağız. Daha iyi bir servis sunacağız, fakat devamlı da gözlerimiz onların üzerinde olacak. O bakımdan sayın Başbakanımıza arz ettik bunları."
Türkiye'nin bu yönde önemli reformlar yaptığını ifade eden Maliye Bakanı Unakıtan, "Bütçe disiplini için çok çok önemli.
Ekonomide de kötülüklerin anası bütçe açığıdır, bütçe açığının sebebi de vergilerini iyi toplayamamaktan geçer" dedi. Kemal Unakıtan, iyi vergi toplamaya başladıklarını ve bunun daha da iyi olacağını kaydederek, "Hükümete geldiğimizde vergilerin toplamı 43 milyar dolar civarındaydı. Şimdi 103 milyar dolar. Arada 2.5 kat gibi bir fark var, 4 sene gibi bir zamanda" diye konuştu.
Bakan Unakıtan, büyük mükelleflere yönelik uygulamanın ne zaman hayata geçirileceğinin sorulması üzerine de sürecin başladığını ifade ederek, "Onunla ilgili olarak bir Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı tahsis ettik, bu, İstanbul'da görev yapacak. Kendi fiziki mekânlarını tespit ettiler, kadrolarını tespit ettiler. Herhalde 1-2 ay içinde fiilen uygulama başlamış olacak" yanıtını verdi.
IMF istemişti
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması kapsamında ele alınan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi, Uluslararası Para Fonu ile yapılan 3 ve 4. gözden geçirme çalışmalarının da gündem maddelerinden birisiydi.
Gelir İdaresi, büyük mükellefler, ciro, ödenen vergi, aktif büyüklük gibi belirli kriterlere göre tespit edecek ve liste hazırlayacak. Daha sonra, bu mükelleflere hizmet verecek çalışanlar saptanacak. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'nde, bankalardaki özel müşteri temsilciliğine benzer çalışma sistemi bulunacak. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'nde, her büyük mükellef için hizmet sunan özel bir görevli olacak. Mükellefin vergiyle ilgili bütün işlemlerini bu görevli yürütecek.
Söz konusu görevli, yeni bir faaliyetin vergisel boyutları konusunda da mükellefe yol gösterecek. Mükellefe yönelik vergi denetimleri ise görevlinin yardımıyla vergi inceleme elemanları tarafından gerçekleştirilecek.