'Babam Vehbi Koç'a danışırdı'

CHP'nin eski genel başkanı Erdal İnönü, babası İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde ülkenin ekonomik geleceği ile ilgili olarak sık sık Vehbi Koç'tan görüş aldığını söyledi.

İSTANBUL - CHP'nin eski genel başkanı Erdal İnönü, babası İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde ülkenin ekonomik geleceği ile ilgili olarak sık sık Vehbi Koç'tan görüş aldığını söyledi. Koç Grubu'nun 'Bizden haberler' dergisinin 10. ölüm yıldönümü nedeniyle yayımlanan Vehbi Koç özel sayısına yazan İnönü, "İsmet İnönü, ekonomideki bazı gelişmeler ve alınan kararlarla ilgili olarak Vehbi Koç'un fikirlerini ister, kendisine danışırdı" dedi.
Vehbi Koç'un, holding sistemini erken fark ettiğini kaydeden İnönü şunları söyledi: "Bir kere yurtdışından sonra bize gelmiş ve holding sistemini babama anlatmıştı. Kendisi de şirketlerini birleştirmek ve kurumsallaştırmak istediğini söylemişti. Yurtdışındaki gelişmeleri iyi takip ederdi. Bu sohbetlere rağmen Vehbi beyle devlet arasında karşılıklı ilişki olduğunu düşünmüyorum. Fikir alışverişi ve danışma dışında devlet politikalarına doğrudan müdahale ettiğini görmedim."
'Yurt yerinde mi?'
Vehbi Koç'un eğitim ve sağlıkta çok önemli yatırımlar yaptığını belirten İnönü, "Benim ODTÜ'de rektör olduğum dönemde Maocu' öğrenciler Vehbi beyin yaptırdığı yurtta kalıyordu. Bir gün Vehbi bey mektup yazarak, yurdunun yerinde olup olmadığını sordu. Ben 'Merak etmeyin. Yerinde duruyor' yanıtı verdim" dedi. Vehbi Koç ile SODEP Başkanı olduğunda da bir araya geldiğini anlatan İnönü sözlerini şöyle sürdürdü: "Vehbi ağabey olan ilişkimiz Vehbi bey dönemine döndü. Bana sendikalar ve toplusözleşmelerle ilgili fikrimi sordu. Ancak hiçbir zaman kendisiyle ilgili bir talebini ve ekonomiye doğrudan müdahaleyi düşündürecek önerisini görmedim."