Babayiğitler çıktı meydane!

Babayiğitler çıktı meydane!
Babayiğitler çıktı meydane!

Renault da Cenvre de yerli otomobil üretimine talip olduğunu açıkladı.

Yerli otomobil için babayiğitler kapıştı. Koç Holding ve ortağı Fiat'tan sonra en büyük rakibi Fransız Renault da yerli otoya talip olduğunu açıkladı. Renault Euromed Bölge Başkanı Jean-Christophe Kugler, Türkiye'de...
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

CENEVRE- Yerli otomobil için babayiğitler kapıştı. Koç Holding ve ortağı Fiat’tan sonra en büyük rakibi Fransız Renault da yerli otoya talip olduğunu açıkladı. Renault Euromed Bölge Başkanı Jean-Christophe Kugler, Türkiye ’de faaliyet gösterenler içinde ‘en Türk’ otomotiv üreticisi olduklarını belirterek, “Eğer bir Türk markası ile bir Türk otomobili üretme arzusu olacaksa en doğal ortak Oyak Renault olur. Bunu en hızlı biz yapabiliriz ve projeye her an katılabiliriz” dedi.
Cenevre Otomobil Fuarı’nda konuşan Kugler, Oyak Renault’daki güçlü teknolojileri sayesinde yerli otomobil projesini en hızlı gerçekleştirecek şirketin kendileri olduğunu söylerek, şöyle devam etti: “Renault olarak Türkiye’ye çok derinlemesine kök salmış, bütünleşmiş üreticiyiz. Eğer günün birinde bir Türk markası ile bir Türk otomobili üretme arzusu olacaksa en doğal ortak Oyak Renault olacaktır. Halihazırda bu düzeyde resmi bir talep bize hükümetten gelmedi. Ama bu tip durumlarda daima bir kazan kazan düzeyi aranıyor. Halihazırda şu bilinmiyor, Türk hükümeti kendisi bir oyuncu mu olmak istiyor bu konuda. Yoksa herhangi bir üreticiyi ya da bir şirketi bu konuda teşvikini etmek istiyor. Bu henüz bilinmiyor bu aşamada.”
Renault’nun Türkiye’deki ortağı Oyak’ın Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, yerli otomobil projesiyle ilgili olarak “Bizim ürettiğimiz otomobiller yüzde 70 oranında yerlilik oranına sahip. Üretilecek yerli otomobilin yerlilik oranının yüzde 70’leri bulması da müthiş bir şey. Onu zaten biz yapıyoruz. Aradaki fark, isminin Fluence olması veya isminin Megan olması. Onun yerine isminin Murat veya Osman olması haline dönüşüyor” dedi.

Cenevre’den kısa kısa
Hyundai Avrupa Başkan Yardımcısı Allan Rushforth, “Türkiye’de yatırımlar konusunda nihai sonuca ulaşmadık. Serbest Ticaret Anlaşmalarını bekliyoruz” dedi.
Mayıs ayından itibaren Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında üretilecek yeni i20, dünyaya Cenevre fuarında tanıtıldı. Araç bu yıl 84 bin adet üretilecek.
Dünya devi General Motors ve Fransız Peugeot Citroen (PSA) şirketinin ittifak kararı almasıyla dünyanın en büyük ortaklığı oluştu.
Peugeot Başkanı Vincent Rambaud, Türkiye’nin, Peugeot için çok önemli bir ülke olmaya devam ettiğini belirtti. “Türkiye gibi büyük pazarda üretici olmak avantajlı” dedi.

bigPara.com