BA'dan çalışanlarına 'Bir süre ücret almayın' tavsiyesi

BA'dan çalışanlarına 'Bir süre ücret almayın' tavsiyesi
BA'dan çalışanlarına 'Bir süre ücret almayın' tavsiyesi

İngiliz havayolları British Airways, geçen yaz 2 bin 500 çalışanının işine son vermişti.

40 bin çalışanına mektup yazan British Airways Genel Müdürü Willie Walsh, onlardan dört haftaya kadar ücretsiz çalışmalarını istedi

LONDRA - Mali açıdan sıkıntı yaşayan British Airways’in (BA), 40 bin çalışanına bir mektup yazarak bir süre ‘ücretsiz’ çalışmalarını istediği bildirildi. Çalışanlarına birer mektup gönderen BA Genel Müdürü Willie Walsh, krizde ayakta kalabilmek için mücadele verdiklerini belirterek, çalışanlarından dört haftaya kadar varan sürelerde ücretsiz çalışarak şirketlerine destek vermelerini istedi. Son derece zor bir dönemden geçildiğine dikkati çeken Walsh, “Ayakta kalmamız şirketin her bir çalışanının destek olması ve giderlerin kısıtlanması için yapacağı yardıma bağlı” dedi. Geçen hafta bir açıklama yapan Walsh, kendisinin ve şirketin mali genel müdür yardımcısı Keith Williams’ın da temmuz ayı boyunca ücret almadan çalışacağını duyurmuştu.
Ayda 61 bin sterlin kazandığı belirtilen Walsh’ın ‘ücretsiz çalışma’ çağrısının, daha önce de ücretsiz izne ayrılmaları istenen ve ücret artışlarının dondurulması teklifiyle karşı karşıya kalan çalışanlar arasında büyük memnuniyetsizliğe yol açtığı belirtiliyor. BA çalışanlarının yaşanan mali sıkıntıdan yönetimi sorumlu tuttuğuna dikkati çeken İngiliz basını, BA yönetimiyle çalışanların bağlı olduğu sendika arasındaki görüşmelerin sonuç vermemesi halinde önümüzdeki yaz aylarında havayolu şirketinin çalışanlarının greve gidebilecekleri uyarısında bulundu.
BA yönetiminin 4 bin çalışanı işten çıkarma niyetinin de bu grevlerin önemli bir nedenini oluşturabileceği belirtiliyor. Bu arada BA yönetimi bir ay süreyle ücretsiz çalışmayı kabul eden personelin durumunun işten çıkarmalar sırasında ‘göz önünde tutulacağına’ dair söz verildiği yolundaki söylentileriyse reddetti. BA yolcuları da yaz aylarında grev tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. 

Maaşlar dondurulmuştu
BA geçen yaz 2 bin 500 çalışanının işine son vermiş ve maaş zamlarını dondurmuştu. Şirket son bir yılda rekor seviyede zarara uğrandığını, zararın 401 milyon sterline ulaştığını duyurmuştu. Şirket yönetimi bu kayıpları artan akaryakıt fiyatları ve düşen yolcu sayısına bağlamıştı.(aa)