Bağ-Kur'a niyet SGK'ya kısmet

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın birleştirilmesinin ardından kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dokuz katlı, 30 milyon YTL'ye mal olan hizmet binası tahsis edildi.

ANKARA - SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın birleştirilmesinin ardından kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dokuz katlı, 30 milyon YTL'ye mal olan hizmet binası tahsis edildi. 1990 yılında Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yapılmak amacıyla yapımına başlanan ancak sorunlar nedeniyle yeni tamamlanan binanın açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Sosyal güvenlikte bir çağı kapatıp, yeni bir çağı açmanın hesabını yapıyoruz" dedi.
'Elimizi taşın altına koyduk'
Erdoğan, sosyal güvenlik sisteminin yıllardır kangrene dönüşmüş bir mesele olduğunu belirterek, toplumsal barış ve adaleti sağlamak için gerekli reformları yaptıklarını, bu kapsamda sosyal güvenlik alanında da önemli adımlar attıklarını kaydetti. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu da, sosyal güvenlik sistemindeki sorunların sürekli olarak ertelendiğine dikkat çekerek, hükümetin hiçbir popülist anlayışa kaçmadan elini taşın altına koyduğunu ve reformları hayata geçirdiğini söyledi.
Binanın ilginç öyküsü
SGK'ya tahsis edilen Balgat semtindeki binanın ilginç öyküsü şöyle:
Hizmet binasının arsası 1990'da Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yapılmak amacıyla kamu yararı adına kamulaştırma yöntemiyle alındı. Bağ-Kur Genel Müdürlüğü daha sonra bir proje yarışması düzenleyerek 1991 yılında 1 milyar 24 milyon 31 bin 315 lira üzerinden proje birincisiyle sözleşme imzalayarak proje yapımına geçildi.
1993'te proje ve detay çalışmaları tamamlandı ve inşaat ruhsatına geçildi. 1993 ve 1999 arasında yatırım programında yer almasına rağmen yeterli ödenek sağlanamadığı için yapım aşamasına geçilemedi. 2000'de 4.8 trilyon lira toplam proje bedeli üzerinden DPT'nin uygun görüşü ve Başbakanlık'tan izin alındıktan sonra binanın ihale işlemleri tamamlandı.
2001'de yapılan ihale sonucunda Ahsel İnşaat şirketi tarafından 4 trilyon 354 milyar 80 milyon lira bedeli üzerinden sözleşme imzalandı.
Bina 1 Temmuz 2006'da tamamlanırken toplam proje 30 milyon YTL bedelle teslim edildi. Bina SGK binası olarak kullanılmak üzere dizayn edildi. Bina bir bodrum kat, iki alt zemin kat, bir zemin ve beş normal olmak üzere dokuz kat. Açık ve kapalı otoparklarıyla toplam kullanım alanı 50 bin metrekare.Erdoğan'a İETT bildirgesi sürprizi
Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda en uzun süre görev yapan personele birer plaket verdi. Çalışma Bakanı Başesğioglu da, Erdoğan'a 'plaket değil, bir sürpriz' olduğunu vurguladığı bir hediye sundu. Başesgioğlu, Erdoğan'a 24 Temmuz 1974'te İETT'de ilk işe girişiyle ilgili tutulan 'işe giriş bildirgesini' verirken, Erdoğan, "Duygulu bir sürpriz. İlk sigortalı oluş belgemi vermesi beni duygulandırdı ve onurlandırdı" dedi. Erdoğan, daha sonra bakanlar ve milletvekilleriyle Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binasının açılışını yaptı ve binada incelemelerde bulundu. Erdoğan, binanın son katında bulunan ve Ermeni terör örgütü Asala tarafından şehit edilen Viyana Çalışma Ataşesi Erdoğan Özen'in adının verildiği konferans salonunu da hizmete açtı.