Bağ-Kur'luya büyük fırsat

SSK ve Bağ-Kur'luların umutla beklediği prim borçlarının yeniden yapılandırılması düzenlemesinde sona gelindi.

ANKARA - SSK ve Bağ-Kur'luların umutla beklediği prim borçlarının yeniden yapılandırılması düzenlemesinde sona gelindi. TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu, prim borçlarına 60 ay taksit uygulanmasına karar verirken, Bağ-Kur'lulara önemli bir fırsat getirildi. Buna göre sisteme 1980 ve öncesinde dahil olan Bağ- Kur'lular hiç prim yatırmamış olsalar bile peşin olarak 14 bin 700 YTL yatırmaları durumunda, emeklilik yaşları gelmişse direkt emekli olabilecek.
Tasarıyla, prim borcu bulunan Bağ-Kur'luların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesinin önü de açıyor. Alt Komisyon'da alınan karara göre, Bağ-Kur prim borcunun tamamını ödeyenelere hemen, taksitli ödeyenlerden ise ilk 4 taksidini ödeyenlere sağlık hizmeti sunulabilecek. Yeni düzenlemede Bağ-Kur prim borcu bulunanlara sağlık hizmeti verilmiyordu.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyon'da yarın görüşülecek olan tasarıda alt komisyon önemli değişiklikler yaptı. Buna göre, prim borcuna 60 ay taksit imkânı getirildi. Yeniden yapılandırma 31 Mart 2005'e kadar olan borçları kapsayacak, bu tarihten, yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçlara ise indirim uygulanmayacak; ancak taksit uygulanacak. Tasarıya göre, 1999'a kadar olan SSK borçlarına gecikme faizi, bu tarihten sonraki borçlara ise TEFE oranında faiz uygulanarak 60 taksit yapılacak. Bağ-Kur prim borçlarında ise tüm gecikme faizi ve gecikme cezası silinerek, TEFE faizi uygulanarak yine 60 takside bölünecek.