'Bağımsızlık' kavgası bitmiyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Jean- Claude Trichet, üye ülkelerin maliye bakanları uyararak bankanın bağımsızlığı konusundaki tartışmalara son vermelerini istedi.

İSTANBUL- Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Jean- Claude Trichet, üye ülkelerin maliye bakanları uyararak bankanın bağımsızlığı konusundaki tartışmalara son vermelerini istedi. Trichet avro üzerinde kendi imzasının bulunduğunu ve AB anlaşmalarının maliye bakanlarının, Avrupa Merkez Bankası'na direktif vermelerini ya da kararlarını etkilemeye çalışmalarını yasakladığını hatırlattı. Trichet'in açıklamalarının iki yıllık bir süre için avro bölgesi politik liderliğine getirilen Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'ın düzenlediği ve Avrupa Merkez Bankası ile 'daha yakın bir diyalog' içinde bulunulmasından yana olduğunu dile getirdiği basın toplantısından sonra gelmesi anlamlı bulundu.
Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker basın toplantısında Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bağımsızlığına saygı duyduğunu, kararlarını etkilemek istemediğini ancak avro bölgesinin politik ve parasal kanatları arasında daha yakın bir ilişkinin gerekliliğine inandığını dile getirmişti. Juncker iyi bir ekonomik yönetişim örneği olarak ABD Maliye Bakanı ile FED Başkanı Ben Bernanke arasındaki özel görüşmeleri örnek göstererek bu yakın ilişkiden iki tarafın da yararlanacağını söylemişti.