Bahattin Uzan'a beş yıl hapis

Petkim ihalesine katılan Stardart Kimya'ya Adabank'tan verilen teminat mektubuyla bankanın zarara uğratılmasıyla ilgili davada karar çıktı.

İSTANBUL - Petkim ihalesine katılan Stardart Kimya'ya Adabank'tan verilen teminat mektubuyla bankanın zarara uğratılmasıyla ilgili davada karar çıktı. Mahkeme, aralarında Bahattin Uzan'ın da bulunduğu sanıklara 'zimmet' suçundan 5 yıl 10 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verdi. Kemal ve Yavuz Uzun ise yakalanamadıkları için dosyaları ayrıldı.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Bahattin Uzan, Okay Öztürk, Nurettin Sevlim İhsan, Canaktanlar, Mustafa Akar ve Tacettin Pak bulundu. Savcı sanıkların cezalandırılması görüşünü tekrarladı. Mahkeme, suç tarihinde bankanın yönetim kurulu başkanı olan Ali Cenap Ermutlu ve genel müdür İhsan Canaktanlar'ı 'zimmet' suçundan 9 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı, iyi halleri nedeniyle de cezayı 7 yıl 6 aya indirdi.
Zarar tazmin edilecek
Sanıklardan Tacettin Pak, Mustafa Akar, Nurettin Sevlim, Orhan Atabay, Oktay Öztürk ve Bahattin Uzan ise yine zimmet suçundan önce 7 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme bu cezayı da sanıkların iyi halini göz önüne alarak 5 yıl 10 aya düşürdü. Mahkeme kararları verirken bankanın zararlarının toplumun üzerine yıkıldığını vurguladı ve uğratılan zararların sanıklardan tazmin edilmesine karar verdi. Duruşma biterken sanıklara Yargıtay'a itiraz edebilecekleri de anımsatıldı.
İddianamede sanıkların Petkim'in kamu hisselerinin özelleştirilmesinde, Adabank'tan aldıkları 10 milyon dolarlık teminat mektubunun karşılığı olarak gösterdikleri mevduat rehinlerini çözerek, kendilerine ait Standart Kimya'ya kullandırdıkları, bankayı zarara uğrattıkları belirtiliyor.