Bahattin Uzan'a ret

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 'İmar Bankası Davası' kapsamında 17 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılarak 500 bin YTL kefalet karşılığı tahliyesini kararlaştırdığı Bahattin Uzan'ın...

İSTANBUL - İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 'İmar Bankası Davası' kapsamında 17 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılarak 500 bin YTL kefalet karşılığı tahliyesini kararlaştırdığı Bahattin Uzan'ın kefaletsiz tahliye edilmesi ya da kefalet bedelinin aşağıya çekilmesi yönündeki talebi reddetti.
Uzan'ın avukatı Emin Canacankatan'ın talebini değerlendiren İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, "Cezanın nevi ve miktarı, ekonomik durumu, olayın oluş şekli ve özelliği, dosya kapsamı ile ödeme gücü dikkate alınarak talebin reddine" karar verdi.
Avukat Canacankatan, dün mahkemeye yaptığı başvuruda, müvekkilinin tüm mal varlığı üzerinde ihtiyati tedbir olduğunu ve tüm mal varlığının 1.5 daireden oluştuğunu hatırlatıp bu koşullar altında müvekkilinin 500 bin YTL kefaleti karşılamasının pek mümkün görünmediğini kaydetmişti. Kefalet alınmaması, ya da daha düşük tutarda kefalet ödenmesini talep eden Canacankatan, son olarak 3. şahısların teminat mektubunun kabul edilmesini talep etmişti.