Bahreyn KKTC'ye yatırım için söz verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Bahreyn Başbakanı Halife Bin Salman El Halife, KKTC'ye turzim yatırımı yapacaklarını söyledi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Bahreyn Başbakanı Halife Bin Salman El Halife, KKTC'ye turzim yatırımı yapacaklarını söyledi. Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Bin Salman El Halife, Erdoğan tarafından Başbakanlık'ta resmi törenle karşılandı. Ardından iki ülke arasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması ile gümrük konularında işbirliği anlaşması imzalandı.
Erdoğan, El Halife'ye Türkiye'deki özelleştirme çalışmaları ile ilgili bilgi vererek, Bahreynli işadamlarını ulaşım, sivil havacılık ve madencilik konularında yapılacak özelleştirme ihalelerine davet etti. Erdoğan, yerli-yabancı yatırımcı ayrımı yapmadıklarının altını çizerken, konuk Başbakan da Türkiye'nin cazip bir yatırım merkezi olduğunu kaydetti. Kıbrıs konusunda Bahreyn'in Türkiye'ye desteğini yineleyen El-Halife, "KKTC'de özellikle turizm alanında yatırım yapmak istiyoruz" dedi. Ayrıca iki ülke arasındaki ilişkileri canlandırmak için Ankara'da Bahreyn Büyükelçiliği açılmasının da kararlaştırıldığı öğrenildi.
Ortak basın toplantısı yapılmadı
Bu arada El Halife'nin isteği üzerine iki başbakan ortak basın toplantısı düzenlemedi. Kulislerde Arap ülkelerinde ortak basın toplantısı geleneği bulunmadığı konuşulurken, El Halife'nin 'karikatür krizi' ile ilgili sorularla karşılaşmamak için basın toplantısı istemediği iddia edildi.