Bahreyn'den Türklere 15 milyar dolarlık çağrı

Türkiye, Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın sekreterliğini de yürüten Bahreyn'le kara ve deniz taşımacılığı konusunda iki anlaşma ve bir protokole imza atarken gelecek hafta da Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa'yı konuk edecek.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın sekreterliğini de yürüten Bahreyn'le kara ve deniz taşımacılığı konusunda iki anlaşma ve bir protokole imza atarken gelecek hafta da Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa'yı konuk edecek.
Bahreyn Dışişleri Bakanı Muhammed El Halife, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine Ankara'ya geldi. Bahreyn, petrol sayesinde dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Edinilen bilgilere göre, Bahreyn'in ülke genelinde altyapıyı yenileme kararı aldığını ve bunun için birçok kalemde toplam 15 milyar dolarlık ihale açacaklarını ifade eden Halife, bu ihalelere dünyada isim yapmış Türk müteahhitlik firmalarının katılmasını arzuladıklarını belirtti.
Diplomatik kaynaklar Bahreyn, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Umman'dan oluşan Körfez İşbirliği Teşkilatı,'nın AB'nin gümrük birliği uygulamasına benzer bir yapılanma içinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Gelecekte tek para birimine geçecek ve AB ile de serbest ticaret anlaşması imzalayacaklar. Türkiye de AB aracılığıyla bu anlaşmadan yararlanacak. Bu Türk ekonomisini olumlu etkiler."
Aynı kaynaklar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından geçen aylarda Bahreyn'e yapılan ziyaretin ardından savunma sanayii askeri işbirliğinin de gündemde olduğunu anlattı.