Bakan Çağlayan: Bu yıl 2011'den zor olacak

Bakan Çağlayan: Bu yıl 2011'den zor olacak
Bakan Çağlayan: Bu yıl 2011'den zor olacak
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2011'in Türk ekonomisi açısından dünyada parmak ısırtan başarıya sahne olduğunu savunarak ekledi: 2012 o kadar kolay olmayacak

Mustafa İNSAN

MERSİN - Bakan Çağlayan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şubesi’nin 15’inci Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

2012’nin, 2011 gibi kolay olmayacağını, bunun sebebinin ise dünyadaki pastanın küçülüyor olmasından ve Avrupa ’nın lider bulamayışından kaynaklandığını ifade eden Bakan Çağlayan, yeni teşvik sistemi üzerindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

2011’de Türkiye ’nin gerçekleştirdiği 134,6 milyar dolarlık ihracatı bazı kesimlerin küçümsediğini ve yanlış yorumladığını savunan Bakan Çağlayan, şunları söyledi:

"Onlara en büyük cevabı ümit ediyorum ki, ihracatçılarımız 150 milyar dolarlık ihracatı yakalayarak verecek, güzel bir şamar vuracaktır. Çünkü onlar 2 kere 2’yi 4 değil, 3 ediyormuş gibi göstermeye çalışıyor. Kimsenin Türk ihracatçısının moralini bozmaya hakkı yoktur. Türk ihracatçısı nice zorluklara rağmen büyük başarılara imza atıyor. Türkiye’de cari açığı artık kader olmaktan çıkaracağız. Teşvik sistemimizi de buna yönelik olarak geliştiriyoruz. Öyle bir sistem hazırlıyoruz ki, Türkiye’nin dışarıdan ithal etmek zorunda kaldığı kalemleri içeride üretmek için teşvik edeceğiz. İnşallah ay sonuna kadar çıkaracağımız yeni teşvik sistemiyle, önemli gelişmelere imza atacağız ve cari açığın belini kıracağız."

İSLAM ÜLKELERİYLE TİCARETE AĞIRLIK
Avrupa Birliği ülkelerinin ticaretinin yüzde 80’ini kendi arasında yaptığına dikkat çeken Bakan Çağlayan, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye 57 ülkenin kendi arasında yaptığı ticaretin ise yüzde 16’lar civarında olduğunu söyledi. Çağlayan, "Bunu bizim ciddi oranda üzerinde düşünmemiz gerekir. Ama Türkiye bunun içinde payını yüzde 25’e çıkarmış ve 56 ülkeye örnek olmuştur. Bu konuda MÜSİAD’a teşekkür ediyorum. Çünkü MÜSİAD İslam ülkeleriyle en iyi ticareti yapan kuruluş olmuştur" diye konuştu. (dha)

bigPara.com