Bakan Çağlayan yine Şanghay'a gidiyor

Bakan Çağlayan yine Şanghay'a gidiyor
Bakan Çağlayan yine Şanghay'a gidiyor

Bakan Çağlayan geçtiğimiz ayda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül?le birlikte Çin?i ziyaret etmişti.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, KEK 16. Dönem Toplantısı'na ve Türkiye-Çin İş Forumu'na katılmak amacıyla Çin'e gidiyor. Çağlayan, Çinli firmalarla da görüşecek

ANKARA - Geçtiğimiz günlerde işadamları ile birlikte Çin’e giden Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi (KEK) 16. Dönem Toplantısına ve Türkiye-Çin İş Forumuna katılmak için yine bu ülkeyi ziyaret ediyor.
Çağlayan, yarın Şanghay’da düzenlenecek Türk-Çin İş Forumu’na katılacak. Forum kapsamında Türk ve Çin firmalarıyla görüşmeler yapacak. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın Şanghay’da yerleşik büyük şirketlerin üst düzey yöneticileriyle çalışma yemeğinde bir araya gelmesi de öngörülüyor. Türkiye’nin Asya-Pasifik Bölgesi ile ticaretinin artırılmasına verdiği önem ve bu amaçla yürütülen çalışmalar çerçevesinde, 26 Eylül Cumartesi günü Pekin’de, Bakan Çağlayan başkanlığında Asya-Pasifik Ticaret Müşavirleri Yıllık Toplantısı düzenlenecek. Çağlayan, 27 Eylül Pazar günü ise Pekin’de Türkiye-Çin KEK 16. Dönem Toplantısı’na katılacak. Toplantıda,  Çağlayan, Çin heyetine ise Çin Ticaret Bakanı Chen Deming başkanlık edecek. Program kapsamında Çağlayan, Çin Ticaret Bakanı ile ikili görüşmede de bulunacak. 

Yoğun bir gündem bekliyor
KEK Toplantısının gündemini, iki ülke arasında son dönemde büyük artış gösteren, ancak ağırlıklı olarak Çin’den yapılan ithalatla yönlendirilen ticari ilişkilerin karşılıklı yarar esasları çerçevesinde sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için yapılması gereken çalışmalar oluşturacak. KEK toplantısı sırasında ayrıca, Çin’den Türkiye’ye yönelik büyük ölçekli alım heyetleri organize edilmesi, başta otomotiv, enerji ve madencilik sektörlerinde olmak üzere Çin’in Türkiye’deki yatırımlarının artırılması, müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri alanında özellikle büyük altyapı projelerinde ve diğer ülkelerde işbirliğine gidilmesi, iki ülke Eximbankları arasında işbirliği, Türk hazine bonolarının Çin tarafınca satın alınması, Çin bankalarının Türkiye’de faaliyete başlaması, ‘Pekin-Mersin Tren Projesi’, Türk tütününün Çin’e ihracatının artırılması, vize ve çalışma izni teminindeki sıkıntıların giderilmesi, THY’nin bu ülkeye yönelik sefer sayısının artırılması konusu ele alınacak. (Radikal)