Bakan Çelik'e 'kıdem' sürprizi

Bakan Çelik'e 'kıdem' sürprizi
Bakan Çelik'e 'kıdem' sürprizi
Kıdem tazminatını henüz tartışmaya açmak istemeyen Çalışma Bakanı Faruk Çelik Azerbaycan'da iken taslak basına sızdırıldı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Kıdem tazminatı fonu taslağı, çalışanlar kadar Çalışma Bakanlığı için de “kötü bir sürpize” dönüştü. Taslakla ilgili çalışmaları bugüne kadar koordine eden Çalışma Bakanlığı, taslağın sızdırılmasından ise habersizdi. Tartışmalar boyunca Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de resmi ziyaretlerde olan Çalışma Bakanı Faruk Çelik de taslağın kamuoyuna yansımasından dolayı yaşadığı rahatsızlığı “Kanaatime göre bunlar, kıdem tazminatının, kıdem tazminatı fonuna dönüştürülmesiyle ilgili sağlıklı ve düzenli bir çalışma yürütülmesi sürecini tıkamaya dönük açıklamalar” diyerek gösterdi.

Çıksın, kendi adıyla açıklama yapsın
Geçen haftanın ana gündemi kıdem tazminatı taslağı idi. Taslakla ilgili olarak işçi sendikaları sert tepki gösterirken, iş dünyasından da “Yeni bir maliyet kalemi oluşturmayın” tepkileri gelmeye başladı. Taslak iş dünyası ve çalışanlar kadar, projenin mimarı Çalışma Bakanlığı’nı da rahatsız etti. Kıdem tazminatı fonu ile ilgili çalışmaları bugüne kadar gözlerden uzak sürdürmeyi tercih eden bakanlık, yasa taslağını da sosyal taraflarla bir uzlaşıyla varmadan kamuoyuna aktarmama görüşündeydi. Ancak taslağın öngörülen süreçten önce ve sendikaların görüşüne sunulmadan tartışılmaya açılması, Çalışma Bakanlığı’nı da zora düşürdü. Çalışma Bakanlığı bürokratları rahatsızlıklarını net bir şekilde ortaya koyarken, sendikalar da taslağın nereden sızdığının peşine düştü. Sendikaların gündeminde taslağın Çalışma Bakanlığı tarafından sızdırılıp sızdırılmadığı da vardı.

Çalışma Bakanı Çelik de, duyulan rahatsızlığı yaptığı kısa bir açıklamayla ortaya koyma gereği duydu. Çelik’in yaptığı açıklamada kullandığı “Kim açıklama yapıyorsa çıksın kendi şahsı adına bir açıklama yapsın, konuşsun”, “Hükümet ve bakanlık olarak, taraflarla enine boyuna konuşmadan, onlarla bazı kritik konularda varacağımız ortak noktaları belirlemeden bu konuda bir açıklama yapmak gibi bir nezaketsizlik içinde olamayız”, “Hangi kaynaktan neşet ettiğini de bilemiyorum”, “Bu ülkede çalışanlar yoktur gibi bir mesaj verilmeye çalışılıyor” ifadeleri dikkat çekti.

Çalışma Bakanlığı’nın kıdem tazminatıyla ilgili tartışmalardan rahatsız olmasının temelinde, sendikaların yaşadığı yetki bunalımı da yer alıyor. Halen sendikalar yüzde 10 barajı kalkmadığı ve yasal olarak SGK verileri dikkate alınarak sendikalı istatistiklerinin yayımlanması gerektiği için bir kısırdöngünün içine girmiş durumda. Yetki için başvuran sendikalar yetki alamazken, konuyla ilgili bir çözüm de üretilemiyor. Bakanlık da, sendikalar yetki sorunu yaşarken kıdem tazminatı fonunun konuşulmasının çalışma barışını yok edeceği kaygısını taşıyor. Çalışma Bakanı Çelik de, kaygısını “Yetki sorunu çözülmemişken kıdem tazminatını konuşmak, Türkiye ’ye huzursuzluğu dayatmak gibidir” sözleriyle ifade etti. Çalışma Bakanı Çelik’in açıklamalarının sendikalar nezdindeki karşılığını ise önümüzdeki günlerde atılacak adımlar gösterecek.

bigPara.com