Bakan Eker'in iddiasını MÜSİAD boşa düşürdü

Bakan Eker'in iddiasını MÜSİAD boşa düşürdü
Bakan Eker'in iddiasını MÜSİAD boşa düşürdü
Eker, "Tarımda kendine yeten ülke lafı efsanedir" dedi. MÜSİAD Başkanı ise Türkiye'nin kendine yeten ülkelerden olduğunu söyledi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ( MÜSİAD ) Elazığ’da düzenlediği tarım toplantısında, “ Türkiye hiçbir zaman tarımda kendi kendine yeter ülke olmadı. Bu laf bir efsanedir” dedi. Bakan’ın bir saatten fazla süren konuşmasının ardından söz alan MÜSİD Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, “MÜSİAD raporu Türkiye’nin tarımda kendine yeter ülke olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu. 

‘Hiçbir zaman yetmedik’ 
MÜSİAD’ın Elazığ’da düzenlediği “Türkiye’nin Tarımsal Gücü ve Geleceği” konulu toplantıda Bakan Eker, Türkiye’nin, 20. yüzyılı sanayileşme çabasıyla geçirirken, tarıma verilmesi gereken önemi vermediğini, ihmal ettiğini söyledi. Türkiye’de genelde tarımı bilenler değil bilmeyenlerin konuştuğunu, çok kolay siyaset meselesi yapıldığını ifade eden Eker, sık sık tekrarlanan “Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydi” sözünün de efsane olduğunu dile getirdi. Eker şöyle konuştu: “ (Kendi kendine yeterlilik) diye bir şey de söylüyorlar. Öyle bir şey yoktu. Hiçbir zaman da yoktu. Kim söylediyse Türkiye’ye yanlış bilgi verdi.“ 

Türkiye’de tohumla ilgili söylenenlerin aksine Cumhuriyet tarihinde atılmamış adımlar atıldığını da sözlerine ekleyen Eker, 2004’te tohumculukta bir patent kanunu olmadığını, hibrit sebze tohumu yetiştirmek isteyenlerin de bu yüzden sektöre girmediğini anlattı. 

‘25 lira olan ette vurgun var’ 
Eker, bir gazetecinin “Kırmızı et fiyatında gelinen durum nedir? Fiyatların düşmediği söyleniyor” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “26 Nisan’a göre 4 Aralık itibariyle kıymada yüzde 18, kuşbaşında yüzde 17,8’lik fiyat düşüşü olmuş. Biz o tarihte kasaplık canlı hayvan ithalatı kararı aldık. Her gün hayvan kesilen 16 ilden aldığımız sayı ve fiyatlara göre üretici fiyatları şu anda 16 liranın altında. Bu fiyat toptan et. Perakende fiyatına dönüşürken 24-25 liraya satılıyorsa bu yüksek fiyattır. Orada spekülasyon var, yüksek kar yapılıyor demektir” dedi. 

Vardan raporu açıkladı
Eker’in konuşmasının ardından MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, tarım sektörüne dair hazırladıkları raporun içeriğini anlattı. Vardan, tarımın stratejik önemi, ekonomik büyüklüğü ve değişken endüstrisi ile aslında devasa bir sektör olduğuna dikkat çekti. Tarımın yeni dünya düzeninde stratejik önemi haiz bir sektör olduğunu da vurgulayan Vardan raporun bulgularına dair şu bilgileri verdi:
 
“Raporumuzla Türkiye’nin ‘kendine yeter ülke’ konumunda olduğunu tespit ettik. Bu muhteşem potansiyele sahip olan nadir ülkelerden biri olduğu, ama bizim ülke insanları olarak bunun tam olarak bu zenginliğimizin farkına henüz varamadığımızdır. İşte bu nedenden dolayı, bu mevcut potansiyelin ekonomiye dönüşüyle alakalı istenen performansı gösterememekteyiz ve sonuçta tarım ürünleriyle ilgili dünya ticaretindeki sıramız da olması gereken yerde bulunmamakta.” 

Günümüzde hemen her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de gelişmenin ve rekabet gücünün temelinin verimlilik olduğunu belirten Vardan, “Tarım sektörü, artık tarımsal ve genetik bilimin, teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı bir alan olmuştur. Bugün teknolojik gelişmeleri uygulayamayan ve belirli bir verimlilik oranı yakalayamamış bir sektörün dünya ölçeğinde giderek şiddetlenen rekabet karşısında ayakta kalması uzun vadede mümkün değildir” dedi. Elazığ- AA

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  MÜSİAD

  ,

  Türkiye