Bakan Ergün: İyileşme devam edecek

Bakan Ergün: İyileşme devam edecek
Bakan Ergün: İyileşme devam edecek

Bakan Ergün, ?Küresel finans krizinin olumsuz etkileri geçtiğimiz aylardan itibaren hız kesmeye başlamıştır? dedi. FOTOĞRAF: ECVETATİK /AA

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, nisan ayında yükselen kapasite kullanım oranlarındaki iyileşmenin önümüzdeki dönemde devam edeceğini söyledi

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, dün açıklanan kapasite kullanım oranlarını değerlendirirken, kapasite kullanım oranlarındaki iyileşmenin, sanayi üretimindeki artış eğiliminin ciddi göstergesi olduğunu belirterek, sanayi üretimindeki iyileşme sürecinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini kaydetti.
Bakan Ergün yaptığı açıklamada, geçen yılın aynı ayına göre 14.9 puan gerileyen nisan ayı kapasite kullanım oranının, 2009’un ilk aylarına göre artışa geçtiğini ifade etti. Küresel finans krizi nedeniyle sanayi üretiminde görülen olumsuz gelişmelere rağmen dün açıklanan kapasite kullanım oranının, ekonomideki gelişmenin habercisi olduğunu belirten Nihat Ergün, şunları kaydetti:
“Nisan ayı kapasite kullanım oranı, önceki yılın aynı ayına göre 14.9 oranında azalmakla birlikte, en düşük düzeyin görüldüğü ocak, şubat aylarına göre yükselişin başladığını görmekteyiz. Kapasite kullanım oranında bir önceki aya göre 2.1 puanlık bir iyileşme, gerilemenin durduğunun da göstergesidir. Sanayi üretiminde de görülen iyileşme süreci, kapasite kullanım oranıyla birlikte değerlendirildiğinde reel sektörün de giderek toparlandığını ortaya koymaktadır. Önümüzdeki ay da gerek kapasite kullanım oranında gerekse sanayi üretiminde, hükümetimizin aldığı tedbirler doğrultusunda daha da artış olacağına inanıyorum. İç ve dış talepteki toparlanma da bu tabloyu olumlu yönde etkileyecektir. Reel sektörü canlandırmaya yönelik aldığımız tedbirler, kapasite kullanım oranlarının istikrarlı şekilde artmasını sağlayacaktır.”

‘Olumlu işaretler geliyor’
ABD, Kanada gibi ülkelerde kapasite kullanım oranınındaki gerilemenin sürdüğüne dikkat çeken Ergün, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türk ekonomisinde iyileşmenin başladığını vurguladı. Bakan Ergün, “Küresel finans krizinin olumsuz etkileri geçtiğimiz aylardan itibaren hız kesmeye başlamış, bu aydan itibaren de olumlu işaretler görülmüştür” açıklamasında bulundu. (Radikal)