Bakan Güler'den elektrik resti

Enerji Bakanı Güler zam isteyen özel elektrik üreticilerine kızdı: Santral verimsizse kapatın. Koruma beklemeyin.

ANKARA - Elektrik üretim maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle santrallarda şalter indirmeye başlayan özel sektörle polemiğe giren Enerji Bakanı Hilmi Güler, üç buçuk yıldır elektriğe zam yapmadığı halde yatırımlarını sürdüren kamu şirketlerinin kâr ettiğini, buna karşın üretimde yüzde 2.5 payı olan bazı otoprodüktörlerin, 'Öldük, bittik, kriz var' dediğini söyledi. Enerji Bakanı Güler, verimsiz santralları çalıştırmamaları çağrısında bulunduğu özel sektöre, "Kimse bizden koruma beklemesin" diye seslendi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz bedellerini zamanında ödemediği için Botaş'a 900 milyon YTL borçlanan EGO'nun yeni bir ödeme planı üzerinde Botaş ile anlaşmak üzere olduğunu ifade etti. Birinci Türkiye Elektrik Piyasası Konferansı'nda, 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren ve elektrik fiyatlarının arz ve talep dengesine göre saat saat belirlenmesine olanak sağlayacak Dengeleme ve Uzlaşma Yönetmeliği (DUY), sektör temsilcilerine anlatıldı.
Konferansın açılışında konuşan Hilmi Güler, doğalgazı pahalı aldıkları gerekçesiyle zarar ettiklerini belirten otoprodüktörlere sert tepki gösterdi. Üretimde yüzde 2,5 payı olan bir grubun, "Öldük bittik, kriz var" dediğini belirten Enerji Bakanı Güler, "Öldük bittik varsa, aynı gemideyiz. Özel sektörün her kuruluşu için çırpınıyoruz. Zarar etmesinler diye çırpınıyoruz" dedi. Özel sektörün en üst yöneticilerinin, patronlarının dahi, otoprodüktörlerin EÜAŞ'den yüzde 20 daha ucuza doğalgaz aldığını bilmediğini savunan Hilmi Güler, otoprodüktörlere sanayici oldukları için rekabet edebilsinler diye daha ucuza gaz verildiğini, ama onların bu gazın yarısını üretimde kullanıp, kalanını sattıklarını ileri sürdü.
'Koruma istemeyin'
Özel sektörün gazı ucuza aldıkları dönemde dahi elektrik sektörüne yatırım yapmadıklarını, şimdi de zarardan yakındıklarını dile getiren Enerji Bakanı Hilmi Güler, otoprodüktörlerden yüzde 20 daha pahalı gaz alan EÜAŞ'nin kâr ettiğine dikkat çekti. Güler, "Korumacı ekonomi uygulamadığımıza göre bizden korumacılık da beklemeyin. Liberal piyasa koşulları belli" diye konuştu.
Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman'ın kamunun elektrik maliyetinin şeffaf olmadığına ilişkin açıklamalarına da yanıt veren Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Elektrik üretiminde maliyet unsurlarını açalım. Gelin kontrol edelim. Lütfen mühendisçe konuşalım. Konuyu bilenler kamuda da özel sektörde de var. Hodri meydan. İşte piyasa, işte ihtiyaçlar" ifadesini kullandı.
'Halkı da düşünüyoruz'
İktidara geldiklerinde enerji KİT'lerinin 2.3 milyar YTL görev zararı bulunduğunu, dış borçlarını Hazine'ye ödettiklerini kaydeden Güler, hem görev zararlarını kapattıklarını, hem de dış borçlarını kendilerinin ödemeye başladığını anlattı. Üç buçuk yıllık sürede enerji KİT'lerinin 12-13 milyar YTL kaynak yarattığını, bu paranın daha önce başka yerlere gittiğini kaydeden Hilmi Güler, elektrikte zam isteyen özel sektöre karşılık, halkı da düşünmek zorunda olduklarını söyledi. Enerji Bakanı Güler, elektrik fiyatlarının arz-talep dengesine göre belirlenmesine olanak sağlayacak DUY sisteminin de Cumhuriyet tarihinin en önemli devrimlerinden biri olduğunu savundu.
'EGO ile Botaş anlaşıyor'
Enerji Bakanı Güler, toplantı sonrası soruları yanıtlarken Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO'nun Botaş'a olan borçları için ödeme planı yapıldığını, borçların hızlı bir biçimde ödeneceğini söyledi. Hilmi Güler, hem kamunun hem de EGO'nun ödeme dengelerine işaret ederek, "Karşılıklı görüşmeyle sorun çözülmeye başladı" dedi.