Bakan haziran sonucuna sevindi

Bakan haziran sonucuna sevindi
Bakan haziran sonucuna sevindi

Ergün, ?Rakamları pozitif bir yaklaşımla değerlendirmek herkesin yararına olacaktır? diye konuştu. FOTOĞRAF: İSMAİL ÇİMEN / AA

Bakan Ergün sanayi üretimindeki iyileşme rakamının sevindirici olduğunu söyleyerek, 'Şubat ayına göre yüzde 30 oranında toparlanma var' dedi

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Sanayi üretimi, 2009 yılının şubat ayına göre yüzde 30 oranında toparlanma göstermiştir. Bu gelişme gözden kaçırılmamalıdır” dedi. İyileşme rakamını son derece sevindirici bulan Ergün, şöyle konuştu: “Kriz döneminde sanayi üretiminde yaşanan daralmanın ilk kez tek haneli rakamda kalması dikkat çekicidir. Alt sektörlere de yayılan iyileşme eğilimi bizlere mart ayı itibarıyla başlayan ekonomideki toparlanmanın istikrarlı bir zemine oturmaya başladığını gösteriyor. Haziran ayı verileri, 2009 yılının ilk üç aylık rakamlarına bakarak değerlendirildiğinde, alt sektörlerde aylık bazda yukarı yönlü hareketin devam ettiğini ortaya koymaktadır.”
Sanayi üretiminde yaşanan canlılıkta alınan tedbirlerin büyük payı olduğunu vurgulayan Ergün, “Hükümetimizin özellikle beyaz eşya, otomotiv ve mobilya sektörü başta olmak üzere bazı sektörlerdeki ÖTV ve KDV indirimi bu iyileşmede etkili olmuştur. Dünya ve ülke genelinde kötümser havanın kısmen dağılması ve alınan mali tedbirlerle birlikte iç talepteki nispi canlanma ve stokları eriyen sektörlerin yeniden üretime geçmesi de artış trendini beraberinde getirmiştir” diye konuştu.

‘Kritik aşamaları atlattık’
Gelinen noktada Türkiye’nin, kritik aşamaları başarıyla atlattığına işaret eden Ergün, ekonomideki kötüye gidişin yavaşladığını kaydetti. Hükümet olarak yakalanan bu ivmeyi korumak için gerekli tedbirleri titizlikle almaya devam edeceklerini belirten Ergün, genel tablonun önümüzdeki aylardan itibaren daha da iyiye gideceğine inandıklarını söyledi. (Radikal)