Bakan Şahin'den yoksulluk savunması

Memur maaş zammı görüşmeleri sırasında memurların ev ve araba alabilecek kadar zengin olduklarını belirterek tepki çeken Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin...

ANKARA - Memur maaş zammı görüşmeleri sırasında memurların ev ve araba alabilecek kadar zengin olduklarını belirterek tepki çeken Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bayındırlık Bakanlığı'nın 2 bin YTL'den az maaş alan memuru yoksul ilan etmesine tepki gösterdi. Şahin önceki gün Radikal'in manşetinde yer alan 'Bayındırlık Bakanlığı'na göre 2 bin YTL'nin altında aylık alan memur yoksul' haberine ilişkin olarak TBMM'de bir soru üzerine, yoksulluk sınırını belirleme görevinin Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) ait olduğunu belirtti.
Şahin, "Resmi mercileri bağlayan TÜİK'in yoksulluk sınırıyla ilgili tespitidir. Kamu kuruluşlarının alıntı yapabileceği rakamlar da TÜİK rakamlarıdır" dedi. Şahin, Bayındırlık Bakanlığı'nın yoksullık sınırını 2 bin YTL gelir olarak belirlemesinin ise, gecekondu önleme bölgelerinden memurlarına konut yapılmak üzere arsa dağıtma çabası olduğunu savundu.