Bakan Şimşek, 2B Taslağının ayrıntılarını açıkladı

Bakan Şimşek, 2B Taslağının ayrıntılarını açıkladı
Bakan Şimşek, 2B Taslağının ayrıntılarını açıkladı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde, rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden bir değerleme olacağını açıkladı

ANKARA - Şimşek, peşin ödemelerde, yüzde 20 indirim yapılacağını da bildirdi. Maliye Bakanı Şimşek, 2B Taslağının temel parametrelerini AA muhabirine açıklarken, 2B arazilerinde taksitli satışlarda, farklı bir düzenleme öngörüldüğünü söyledi. Taslakta, peşin ödemenin avantajlı hale getirildiğini vurgulayan Şimşek, 2B arazilerinin, hak sahiplerine 6 aylık bir süreçte satışının öngörüldüğünü de kaydetti.

Bakan Şimşek, taslağın yakın bir zamanda Meclise sevk edileceğini belirterek, “Meclisimiz onaylarsa, inşallah uygulama 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak” dedi.

“NEREDEN BULDUN, GÜNDEMİMİZDE YOK”
Gelir Vergisi Kanun Taslağına ilişkin soru üzerine de Şimşek, taslak çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bakan Şimşek, yılın ilk çeyreğinde taslakla ilgili her kesimden görüş almış olunacağını belirterek, ilk çeyrekte tasarının Meclise sevk edilmiş olacağını da bildirdi.

“Henüz kaba bir taslak” diyen Şimşek, taslağın belli bir noktaya gelmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.
Bakan Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Taslağı ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine de, “Şu anda nereden buldun gündemimizde yok” dedi.

ELEKTRİK DAĞITIM ÖZELLEŞTİRMELERİ
Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde bazı bölgelerde devrin gerçekleşmemesi ve firmaların teminatlarının yanması ile ilgili olarak da elektrik dağıtım ihalelerinde amacın, “reform” olduğunu belirtti.

Şimşek, elektrik dağıtım özelleştirmeleriyle, enerji kitlerinin nakit akışını daha rasyonel bir zemine oturtmanın, yatırımların özel sektör eliyle gerçekleştirilmesi suretiyle, kamu finansman yükünü aşağı çekmenin, kayıp kaçakları minimize ederek enerji sektöründe daha etkin, daha verimli bir dağıtım sistemine geçmenin amaçlandığını anlattı.

“ŞİRKETLER, HESAPLARINI İYİ YAPAMADI”
Bütün bu amaçlar doğrultusunda özelleştirmelerin gerçekleştirildiğini kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:

“Fakat maalesef geçtiğimiz yıl şirketler, hesaplarını iyi yapamadılar. Global ekonomik şartlarda da hızlı bir değişim yaşandı. Birçok firma bizim arzulamadığımız bir çerçevede, teminatlarını yakmak durumunda kaldı. Biz teminatları nakde çevirmektense, bu reformun tamamlanmasını tabii ki tercih ederdik, ediyoruz.

Gelinen noktada yine de şu anda elektrik dağıtım şirketlerinin yarısından fazlası özel sektör tarafından işletiliyor. Bu bir başarıdır.”

“SÜRECİN SONUNA GELDİĞİMİZDE TAKVİMİ AÇIKLARIZ”
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde gerek üretim, gerekse dağıtım şirketlerinin hisse devri konusunda çalışmalara devam edileceğini bildirdi.

Öncelikle süreçlerin tamamlanması gerektiğini kaydeden Şimşek, sürecin bazı bölgeler için tamamlandığını bazı bölgelerde ise tamamlanmadığını söyledi. Şimşek, söz konusu elektrik dağıtım bölgelerinde önce birincilere, sonra ikincilere, sonra varsa üçüncü, dördüncü ve beşincilere gidileceğini kaydederek, “Dolayısıyla bu süreç bazı bölgeler için devam ediyor. Sürecin sonuna geldiğimizde bir takvim açıklayacağız” dedi.

Bakan Şimşek, süreci biten bazı bölgeler için değerlendirme noktasında bulunulduğunu da belirterek, devri gerçekleşmeyen elektrik dağıtım bölgelerinde bu yıl ihaleye çıkılacağını bildirdi.

2012 HEDEFLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun, yılın ilk çeyreğinde yüksek kalmaya devam edeceğini bildirdi.

Bakan Şimşek, enflasyon rakamlarının ikinci yarıdan itibaren, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankasının hedefleriyle paralel bir noktaya geleceğini söyledi.

Şimşek, 2012 yılı hedeflerini AA muhabirine değerlendirdi. Şu anki enflasyon rakamının son 12 ayın rakamını temsil ettiğini belirten Şimşek, vergilerden kaynaklı etkinin ve liradaki değer kaybının etkisinin enflasyon endeksinden çıkmasının ardından enflasyonun, Merkez Bankasının hedeflerine yakın bir noktaya doğru ineceğini söyledi.

Bakan Şimşek, “Yani enflasyon yılın ikinci yarısında, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankasının hedefleriyle paralel, en azından yakın bir noktaya gelecek” diye konuştu.

TÜRKİYE , YUMUŞAK İNİŞİ BAŞARMIŞ OLACAK”
Cari açığın yılın son çeyreğinden itibaren düzelmeye başladığını kaydeden Şimşek, en azından artış hızında bir yavaşlama olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, rakamların gecikmeli geldiğini hatırlatarak, açık ve net bir şekilde yılın ilk çeyreğinde cari açığın daralmaya başlayacağını bildirdi. Şimşek, şöyle devam etti:
“Çünkü kredi hacminde bir yavaşlama var. Dolayısıyla iç talepte bir yavaşlama var. Kurda çok ciddi bir düzelme yaşandı. Bunların etkisi mutlaka hissedilecek. Tabii ki petrol fiyatlarını öngörmemiz mümkün değil. Yeni bir dışsal şok riskini bir kenarda tutarsak, öyle ümit ediyorum ki bu sene cari açık daralacak. En azından Türkiye, o çerçevede yumuşak inişi başarmış olacak.”

“EKONOMİDE YAVAŞLAMA OLACAK, AMA YÜZDE 4'LÜK BÜYÜME KÜÇÜMSENMEMELİ”
Bazı kesimlerin 2012 yılı için belirlenen yüzde 4'lük büyüme rakamının ekonominin daralacağı yönünde değerlendirdiğinin hatırlatılması üzerine Şimşek, OECD'nin büyümeye ilişkin son tahminlerini açıkladığını ve Avro bölgesinin yüzde 0,3 büyüyeceği tahmininde bulunduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, “Şimdi siz yüzde 3 dahi büyüseniz, Avrupa'nın 10 katı bir hızla büyümüş oluyorsunuz. Dolayısıyla doğrudur ekonomide bir yavaşlama olacak, ama yüzde 4'lük büyümeyi küçümsememek gerekiyor” dedi.

Meselenin, çevrenizdeki ülkelerin yüzde kaç büyüdüğü olduğunu ifade eden Şimşek, bazı Avrupa ülkelerinin hala resesyonda olduğunu ve bazı Avrupa ülkelerinin sıfıra yakın büyüdüğünü kaydetti.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin 2010 ve 2011 yılında, yüzde 8-9 civarında, çok güçlü bir büyüme performansı ortaya koyduğunu, önemli ölçüde istihdam yarattığını ve Avrupa ile arayı hızlı bir şekilde kapattığını söyledi.

“Yani Avrupa eğer büyüyemeyecekse, zayıf kalacaksa, bizim yüzde 4 büyümemiz Avrupa ile arayı önemli ölçüde kapatmaya devam edeceğimiz anlamına geliyor ve küçümsememek lazım” diyen Şimşek, global ekonomide AB'deki kriz derinleşmeden önce de IMF'nin öngörüsünün, dünya ekonomisinin yüzde 4 büyümesi yönünde olduğunu kaydetti. Şimşek, şöyle devam etti:

“Şimdi OECD'ye bakıyorsunuz yüzde 4'ün altında büyüme öngörüyor. Bu büyümeden siz Çin'i, Hindistan'ı çıkarttığınız zaman , rakamlar dramatik olarak aşağı iniyor.

Dolayısıyla yüzde 4'lük büyüme, mevcut küresel konjonktürde bence güçlü bir büyüme tahminini temsil ediyor. Türkiye'nin büyüme potansiyeli yüksektir. Ama kısa vadede bir miktar yavaşlama, yumuşak iniş için zaten bir ön koşuldur.”(aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107501910750195

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  En son o kaldı artık... - Diyogen

  Elde avucta satılacak birsey kalmadıgı icin, nakit sıkıntısına düsen hükümet son sansını kullanıyor. Fakat bilinmeli ki halksız devlet olmaz ama devletsiz halk olur. O yüzden halkın kendi malı olan arazileri yine birilerine rant saglamak icin satmak bu ülkede yasayan herkese yapılan en büyük haksızlıktır. Bence bu duruma parti ayrımı yapmadan herkesin karsı cıkması gerekir. Kimin malını kime satıyor bunlar.

  kim tutar bizi... - nilsak

  bu bakan "umut" abidesi: ormanları satıp bu arazileri proje alanı ilan ederek bulduğu "para" ile bu yılda sayesinde yırttık. "kimseye bedava bir şey vermeyen" bakan "veresiye vermeyen" esnafı kadar rahatlattı içimizi. Chicago okulundan mezun olmuş, ingiliz vatandaşlığını da elde etmiş, kürtçe bilen böylesine çok yönlü bakanlarımız ile sırtımız yere gelir mi. nobel ekonomi ödülü almak ister mi acaba. keynes i yıkan Freidman dan bir kopuş sağlasa; yeni dünya düzeninden küreselleşen dünyaya geçenlere bir çözüm bulsa neden olmasın...

  Kimin? Kime? - Deniz Sevin

  Kimin malını ,kime satıyorsunuz ve bu hakkı kendinizde nasıl bu kadar aymazca bulabiliryorsunuz?İleri Demokrasinin gereklerinden biri de bu galiba...!

  Tarım.. - bhrburçin

  Memlekette ormancılık ve hayvancılığı bitirdiniz zaten.Tarım da can çekişiyor.Elde kalan son verimli arazileride yandaşa peşkeş çektiğinizde kim neyi üretebilecek biz de merak ediyoruz.

  ŞEHİR YAĞMASI - HARAYDIN

  2B parsel tapusu ve imar hakkı şehir yağmasıdır.İnsanlığa sığmaz.Önce şehri tapusuz sonra tapulu yağmalattır sonra kentsel dönüşüm diye maliyeti bine katlayarak düzeltmeye çalış.Bozulanı düzeltmek imkansızdır.Ey akıl ortaya çık.Kanun 10 m2 en az yeşil alan diyor.Sağlık cadde kenarlarına sağlık koruma bandı çigi park koymazsanız yaşlı,hamile,kalp ve solunum hastaları ve öğrencileri zehirleyerek ihanet edersiniz diyor.AB yeşil alan 26m2 olsun diyor, güzel şehirler 155m2 ye kadar çıkmışlar yarışarak.Biz kötüye mahkummuyuz ki hep yanlışı allayıp pullayarak iyi diye sunuyor ve yapıyoruz.2B asla parsel tapusu ve parsel imar hakkı vermemelidir.2B alanında hisseli tapu vermeli ve tüm alan auygulanacak projede arsa hissesi kadar pay sahibi olmalıdır.Tüm bölgeye proje yapar binalara hisseleri toplar inşaat izni verirsiniz,aksi insanlığa ihanettir.Zaten kişi başına en kötünün bile üç kat kötüsü yeşil alanla tam bir rezalet olan belediyecilik iyice insanlık adına batağa saplanacaktır.Zamanında seyyah bizi görünce her ev cennet bahçesindfen bir bahçe,bizim şehirlerimiz taş ocağı gibi dinimden ve milletimden utanıyorum demişti.Sizde utanma duygusu da mı yok ki şehirleri beton mağaralara çevirmekten utanmıyor, 2B ile beton mağaralaşmayı marifet olarak sunuyorsunuz.2B asla parsel değil bölgeye hisse olmalı.Bu bölgede kişi başına en az 100m2 yeşil alan, trafiğe kapalı alanda yürüme,özürlüaracı, yürüyüş ve bisiklet yolları olan bölge imarı uygulanmalı.2B hisseleri m2 nispetinde bu projelerde ortak olmalı.Beyninizi küçük göstermeye hakkınız yok, geniş düşünün.Ha tapusuz yağma, ha tapulu yağma ne farkeder?