Bakan Şimşek: Temkinliyiz

Bakan Şimşek: Temkinliyiz
Bakan Şimşek: Temkinliyiz
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,İstanbul Finans Zirvesinde yaptığı konuşmada dünyadaki sıkıntıların farkında olduklarını söyledi.

İSTANBUL - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünyadaki sıkıntıların farkında olduklarını belirterek, "O nedenle temkinliyiz. İlk yarının performansı devam edecek şekilde bakmıyoruz. Tam aksine makul bir performansın sağlanması için daha fazla adım atma konusunda çaba içindeyiz" dedi.

Şimşek, İstanbul Finans Zirvesinde yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde yaşanan finans ve reel ekonomik krize işaret ederek, krizden çıkış trendine geçen yıl girildiğini, ancak toparlanmanın hala zayıf ve kırılgan olduğunu söyledi.

Makro ekonomik temeller açısından gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında bir ayrışmanın söz konusu olduğuna dikkati çeken Şimşek, büyümenin de esas itibarıyla gelişmekte olan ülkelerde yoğunlaştığını belirtti.

Şimşek, "Tabii ki dünyanın diğer bütün motorları güçlü bir şekilde çalışmıyorsa, hele eğer istihdam yaratamıyorsa, bu önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri zayıflatıyor" dedi.

Orta vadede dünyada kriz öncesi yakalanan büyümenin tekrar yakalanmasının zaman alacağını ifade eden Şimşek, sonuçta nispeten yavaş bir büyüme süreciyle karşı karşıya kalındığını söyledi.

Türkiye ’nin ise bu süreçte şanslı olduğunu, ülkedeki bankacılık sektörü, hane halkı bilançosu ve devletin bilançosunda çok önemli bir tahribat yaşanmadığı için ortalık toz dumanken etkilenme olduğunu, ancak ortalık yatışınca krizden hızlı bir çıkış dönemine girildiğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

"Çok güçlü bir büyümeyle şu anda Türkiye yoluna devam ediyor. Bu
büyümenin devam etmesi için bazı koşullar var. Orta vadeye baktığımız zaman Türkiye’nin diğer ülkelere oranla, en azından Avrupa’ya oranla çok güçlü şekilde büyüyeceğine dair çok güçlü sinyaller ve altyapı var.

Bugün Türkiye’nin risk primlerine baktığımız zaman birçok avro bölgesi ülkelere göre çok daha iyi noktadayız. İyi bir performansımız var. Bu performans, garanti de değil, tesadüf de değil. Tesadüf değil. Çünkü son 8 yıldır yapılan iyi uygulamaları ve yapısal reformları yansıtıyor. Garanti değil. Çünkü dünya zayıfken biz bir ada değiliz. Tabii ki etkileneceğiz. Bundan sonra sürdürülebilir, güçlü büyümeyi devam ettirmek için bunun altyapısının reform anlamında güçlendirilmesi gerekiyor. Son yapılan anayasa değişikliğini, öyle inanıyorum ki Türkiye’nin bundan sonraki çıkışın kapısını aralayan çok önemli bir reform olarak görüyorum.

Biz bundan sonraki dönemde de yine çok önemli biri çıkışın temellerini yakalama anlamında bir fırsat yakalamış oluyoruz. Kamu sektöründe çok daha köklü reformlar yapılabilir diye düşünüyorum."

KREDİBİLİTE
Bütçe konusuna da işaret eden Şimşek, "Yılın ilk 8 ayındaki performansımız iyi ama temkinliyiz. Bizim için bu dönemde hedeflerimizi yakalamak çok kritik, çok önemli. Etrafımıza baktığımız zaman çok ciddi sıkıntılar var. Türkiye iyi bir kredibilite kazandı. Biz bu kazanımları riske atamayız, atmamalıyız. Bu nedenle 2011 bütçesini daha önce açıklanan program çerçevesinde oturtmak için çaba gösteriyoruz. Aynı şekilde bu sene de daha önce ortaya koyduğumuz hedefleri tutturmak için bir çaba içindeyiz. Ben bunu önemsiyorum. Türkiye, hakikaten evini düzene koymaktan, yani mali disiplini oturtmaktan çok şey kazandı" şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Şimşek, uzun vadede sürdürülebilir büyümeni öneminin altını çizerek, mali imkanların sürekli şekilde genişletilmesi, bunun Türkiye’nin verimliliğini, üretken kapasitesini, rekabet gücünü artırmakta kullanmak gerektiğini söyledi.

15-20 yıllık perspektifle baktığında, Türkiye’nin bunları başarabilmesi halinde tekrar yüzde 5’lerin üzerinde büyümeyi sürdürülebilir noktaya getireceğini vurgulayan Şimşek, bunun Türkiye’nin Avrupa ile arayı kapatmasına imkan sağlayacağını ifade etti.

Şimşek, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin uzun vadeli görünümü konusunda son derece ümitliyim. Çok elverişli bir demografik yapımız var. Aynı zamanda güçlü bir hükümet var. Biz reformları yapmakta kararlıyız. Bunları birleştirdiğimiz zaman verimlilik, işgücünün kullanımı, beraberinde de uzun vadede daha hızlı kişi başı milli gelir demektir.

Dünyada sıkıntılar var, farkındayız. O nedenle temkinliyiz. İlk yarının performansı devam edecek şekilde bakmıyoruz. Tam aksine makul bir performansın sağlanması için daha fazla adım atma konusunda çaba içindeyiz. Elde ettiğimiz kazanımları koruma konusunda önemli bir hassasiyet içindeyiz. Türkiye’nin orta uzun vadede geleceği, özellikle son anayasa paketinin geçişiyle birlikte, önümüzdeki seçim sonrasında yapılacak çok güçlü reformlarla birlikte Türkiye’nin bu kazanımlarının çok daha ötesine gidebileceğini ve tekrar yüzde 6-7 büyümeleri uzun süre sürdürebilecek kapasiteye ulaşacağına inanıyorum."

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Anayasa