Bakan Toyota'dan 'Sakaria' istedi

Bakan Toyota'dan 'Sakaria' istedi
Bakan Toyota'dan 'Sakaria' istedi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Toyota Dünya Başkanı Fuijo Cho'dan Türkiye'deki fabrikasında 'Sakaria' ismiyle yeni bir model otomobil üretmesini istedi

Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'un önerisini ilginç bulan Toyota Dünya Başkanı Fuijo Cho, yardımcısına dönerek, ''Bu önerileri not alalım, takibini de siz yapın. Çok ilginç buldum'' dedi. Bakan Ergün, Japonya gezisinin üçüncü gününde Toyota Dünya Başkanı Fuijo Cho ile Toyota'nın Nagoya kentindeki fabrikası Toyotocity'de biraraya geldi.

'BİZDEN ÖNERİ BEKLEDİ'

Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Nihat Ergün, Toyota Dünya Başkanı Cho'nun, Türkiye 'yi ve Toyota'nın Türkiye'deki fabrikasını çok önemsediğini söyledi. Cho'nun Türkiye'ye karşı büyük bir sempatisi olduğunu belirten Ergün, "Toyota Başkanı Cho, Sakarya'daki fabrikanın 180 bin araç üretim kapasitesine sahip olmasına rağmen, en fazla 80-90 bin üretim yapmasını yeterli bulmuyor. Türkiye'deki fabrikayı tam kapasiteye çıkarmak istiyor. Bu konuda bizim önerilerimize de başvurdu" dedi.

'JAPONCA SÖYLEMEYE DE ÇOK UYGUN'

Bakan Ergün, Toyota Dünya Başkanı Cho'ya önerilerini şöyle sıraladı: "Madem kapasitenizi artırmak istiyorsunuz, Toyota'nın başka modellerini de Türkiye'de üretebilirsiniz. Üretim bandınıza hafif ticari araçları, hibrit araçları ekleyebilirsiniz. Size başka bir önerim daha olacak. Toyota Sakarya adı altında yeni bir model üretebilirsiniz. Japonca söylenmeye de çok uygun, Toyota Sakaria diye yazarsınız ve bunu Türkiye'den tüm dünyaya ihraç edebilirsiniz.'' (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108779610877962

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BAŞINIZ GÖĞE Mİ ERECEK - HARAYDIN

  Toyota Sakarya fabrikasından Sakarıa modelini ihraç edince başınız göğe mi erecek? Nerede yerli otomobil?

  MEZARLIKTA TÜRKÜ SÖYLEMEK - HARAYDIN

  Mezarlıkta türkü söylemek ile kendi yapması gerekeni hep başkasından ister görünmek aynı şeydir.Bu hükümetin boynunun borcu bir yerli otomobil üretimidir.Size defalarca hatırlatıldı. yerli otomobil yüzde yüz yerli olması şart değildir.Yüzde 20 kamu, yüzde 20 Malezya yada Japon otomobil fabrikası ortak, yüzde 40 yerli parça üreticileri ortak, yüzde 20 işçinin ortak olacağı bir ortaklığın öncüsü olacaksınız. Parça üretici ortaklar Bursa, Konya,Kayseri, Gaziantep'te mevcut parça üretenler olacak.Bazı parçalar ve montajda bir yerde yapılacak.Elektrikli oto piyasaya girmeden bu fabrika önce elektrikli oto ve 1100 motor şehir içi aile ve çocuk 2.oto yapacak, B ehliyeti en az 2 yıl B1 ehliyeti ile araç sürene verilecek, araç sürdüğü trafik kontrolü ile tescillenecek, sürücü trafikte polise tescil için müracat edecek ve B1 ehliyeti 17 yaşına verilecek ve B1 ehliyeti sadece 1100 motor araçla kullanılacak böylece bu aracın piyasası da hazır olacak ve bu altyapının üstüne diğer üst modellerle rekabete girişilecek, duymayıp mezarlıkta sürekli türkü söyler gibi otomobil edebiyatı yapmanın anlamı ne. Yerli otomobil bu hükümetin milletine borcudur, ödemek zorundadır. Bunu Toyota yada Fiata havale ederek insanlarla dalga geçemezsiniz.