Bakan Tüzmen: YTL'yi zayıflatın

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin, Türkiye'nin benimsediği ihracata dayalı kalkınma modelinin gereğini yapması gerektiğini söyledi.

HARTUM - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin, Türkiye'nin benimsediği ihracata dayalı kalkınma modelinin gereğini yapması gerektiğini söyledi. Tüzmen, Sudan'ın başkenti Hartum'da, Merkez Bankası'ndaki görev değişimiyle ilgili soruları yanıtladı.
Kişileri değil, uygulanan politikayı eleştirdiğini anımsatan Tüzmen, geçen zamanın kendini haklı çıkardığını belirterek, şöyle dedi:
"Benim 2.5-3 yıl önce söylediklerime bakın, TL'nin aşırı değer kazanmasını hep eleştirdim. Aradan zaman geçtikten sonra eli kalem tutanların da benim görüşüme katıldıklarını gördüm. Ancak, bu beni memnun etmedi. Hükümet programında, ihracata dayalı kalkınma modeli benimsendi. Bu model neyi gerektiriyorsa onu yapmamız gerekir. Merkez Bankası, biraz daha ihracatçının yanında olabilir, dolar kuru daha sevimli hale getirilebilirdi."