Bakan Yıldırım'ın köyü'HES bedeli' gözlüyor

Bakan Yıldırım'ın köyü'HES bedeli' gözlüyor
Bakan Yıldırım'ın köyü'HES bedeli' gözlüyor
Binali Yıldırım'ın köyünde kurulacak HES için kamulaştırma çalışması başladı. Köylü kamulaştırma bedellerini merakla bekliyor.


Begüm GÜRSOY KAYA

Karadeniz’de ciddi tartışmalara yol açan hidroelektrik santrallerından ( HES ) biri de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın doğup büyüdüğü Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı Köyü’nde kurulacak. Yüksel İnşaat, HES yatırımı için köyde kamulaştırmalara başladı. Bakan Yıldırım’ın da yatırımı duyduktan sonra köylülerle konuştuğu ve “Bir itirazınız varsa şimdi söyleyin sonradan yatırımcıyı engellemeyin” dediği öğrenildi. Köylülerin gözü şimdi belirlenecek kamulaştırma bedellerinde.

Bakan’a, EPDK sormuş
Yüksel İnşaat iki sene önce, Kayı Köyü ile Sivas il sınırlarını kapsayan alanda HES kurmak için yatırım kararı aldı. Kamulaştırma yetkisini elinde bulunduran EPDK yönetimi, proje önüne geldiğinde arazinin Yıldırım’ın köyü olduğunu öğrenince Bakan’a da bilgi verdi. Yıldırım’ın ise konunun kendi alanı dışında olduğunu, sadece bir sıkıntıları olup olmadığını öğrenmek amacıyla köylülerle konuştuğu ifade edildi.

Köylünün de HES’e ikna olmasının ardından kamulaştırma için çalışmaların başlatıldığı öğrenildi. İlk etapta yapılan kamulaştırmada sulu araziler susuz olarak gösterilince, köylü karşı çıktı. Muhtarın yazılı müracaatı üzerine kamulaştırma işlemlerinde düzeltme yapıldı ve son durumda 1 hayvan mezbahası, birkaç tarla ile 1 haneyi kapsayan alanda kamulaştırma işlemi tamamlandı. Şimdi köylünün gündemi kamulaştırma bedelinin ne olacağı.
Köylü, Yıldırım’ın sözlerine güvense de bazı endişeler taşıyor. Köyün sulu arazi olması, HES’in taşkına yol açması korkusunu de beraberinde getiriyor. Yüksel İnşaat yetkilileri santralın kapasitesinin küçük olacağını ve oluşacak göletin derinliğinin 10 metreyi aşmayacağını söylediler.

‘Hemşehrilerim yatırımı kabul etti’
Konuyla ilgili olarak Radikal’e konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Suyumuz değer kazanıyor. Vatandaşımız memnun. Enerji açığı olacağı herkesin malumu. Küçük büyük demeden yatırımlarla kapatılması lazım. Hemşehrilerimin de bu konuda bilinçli olması beni sevindirdi” dedi.

bigPara.com