Bakana niyet İngilize kısmet

Bakana niyet İngilize kısmet
Bakana niyet İngilize kısmet
F1 pisti için önce Spor Bakanlığı'na giden İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, "Bakan pisti bedelsiz isteyince biz de ihaleye çıktık" dedi.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

Formula 1 yarışlarının İstanbul ’dan gidişi, boş kalan pistin artık ne olacağı, ardından gelen bir ihale ve nihayetinde arkasına gizemli bir İngiliz fonunu alarak pisti 9.1 milyon liraya kiralayan Türkiye ’den ismi pek bilinmedik bir firma. Gündemi bir süre meşgul eden Türkiye’nin ‘Formula 1’ macerasına İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, yeni bir bilgi daha ekledi.

Gönlü başkasında

Yaklaşık 230 milyon dolara mal olan İstanbul Park pistini firmalara açmadan önce hükümete teklif ettiklerini açıklayan İTO Başkanı, “Bunun için Gençlik ve Spor Bakanı ile iki kez görüştük. Ancak bakan pisti kendilerine bedelsiz olarak vermemizi önerdi. Biz de bu teklifi kabul etmedik ve sonucunda yılda 9.1 milyon lira kiraya ulaştığımız ihaleyi düzenledik” diye konuştu.
Başkanlık süresinin bitimine 4 ay kala pistin ihalesini yapmakla eleştirilen Yalçıntaş’ın cevabı şu oldu: “Ben başkanlığımın son dakikasına kadar sorumluluklarımı yerine getiririm. Biz ihaleyi son derece şeffaf yaptık. Kazanan firma da çok merak edildi. Bu konuda da eleştiriler aldık. Firma şartnameye uygundu, en yüksek teklifi de verdi. Ne yapsaydık, kabul etmese miydik?”
Gelecek şubat veya mart ayında yapılacak oda başkanlık seçimlerinde kanun gereği yeniden seçilemeyecek olan Yalçıntaş, zaten artık gönlünden geçenin görevi bir arkadaşına bırakmak olduğunu söyledi. Yalçıntaş, “Kanun müsaade etse dahi gönlümden geçen bir arkadaşıma bırakmak. Doğrusu ve güzeli budur. Her yeni gelen üzerine koyar” dedi.