Bakana yasak CEO'ya değil!

Bakana yasak CEO'ya değil!
Bakana yasak CEO'ya değil!
Bakan Yıldız konferansa katılmak için Erbil yoluna çıktı ancak uçağa iniş izni bir gece çıkan genelgeyle engellendi. Ama CEO'ların jetleri sorunsuz indi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davut-oğlu’nun Kerkük ziyaretinin ardından Irak’la ikinci kriz dün Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Erbil’e planladığı ziyaret nedeniyle yaşandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Petrol-Gaz Konferansı’nın kapanışında konuşmak üzere Erbil’e gideceğini öğrenen Irak Başbakanı Nuri el Maliki, bir genelgeyle Erbil’e uçacak VIP uçaklara Bağdat’a uğrama şartı getirerek Irak hava sahasını Bakan Yıldız’ın uçağına kapattı. Erbil’e uçuş iznini genelgeden bir gece önce alan ve seyahatte ısrar eden Yıldız’ın uçağı dün öğlen İstanbul ’da apron başında yola çıkmaya hazırlanırken Türkiye ’nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirel, “Uçak kalkmasın, havadan dönebilir” mesajı gönderdi. Baş döndüren diplomatik trafik sürerken 1 saat bekleyen uçak Bağdat’tan izni çıkmadan havalandı. Uçak havadayken de beklenen izin gelmeyince Bakan Yıldız, Kayseri’ye inmek zorunda kaldı.

Türkiye nota verdi
Bakan Yıldız yaşananları “Sabah bütün VIP uçaklara Kuzey Irak hava sahasının kapatıldığı bildirildi. İstisna tutulacağımız inancıyla havalandık. Hem Dışişleri Bakanlığımız, hem de bizim girişimlerimiz vardı. Ama Kayseri üzerine geldiğimizde bu iznin hâlâ verilemeyeceği tarafımıza söylendi” diye aktardı. İki ülke arasındaki iletişim kopukluğunun giderileceğine inandığını belirten Yıldız, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile de görüşecekti. Türkiye rahatsızlığını bir nota ile Bağdat’a iletirken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım “Beklenilmeyen bir gelişme. Hem Dışişleri hem de Sivil Havacılık otoriteleri bu konuda görüşmeye devam ediyor” diye konuştu.

Hedef Bakan Yıldız’dı Erbil’deki konferansa petrol şirketlerinin üst düzey yöneticileri katıldığından Erbil Havaalanı’na çok sayıda özel jet inmişti. Şirketler Bağdat’tan uçuş izni almakta zaman zaman zorlansalar da bu kez hepsi izinliydi. Yöneticileri Erbil’e bırakıp dönmüş olan bazı jetlerin de dün Erbil’e uçmaları gerekiyordu. Yıldız’ın izin alamaması, Erbil’deki petrolcüleri de endişelendirdi. Jetleri gelmediği takdirde, planladıkları günde dönemeyecekleri kaygısına kapılan CEO’lar, sevindirici haberi akşama doğru aldı. Irak sivil havacılık otoritesi ‘boş geldikleri’ gerekçesiyle iniş izinlerini onayladı.
CEO’lara izinler Yıldız’ın Erbil’e gitmekten vazgeçmesinin ardından gelince yasağın bakanın uçağına özel olduğu sonucunu doğurdu. Yıldız’ın uçağına pazartesi günü izin verildiği halde dün izinlerin kaldırılması da Bağdat’ın ziyaretin önemini geç idrak ettiğine yoruldu. Davutoğlu’nun 2 Ağustos’ta Erbil ziyareti sırasında Bağdat’tan izinsiz Kerkük’e geçmesi üzerine Irak, Türkiye’ye nota verip ilişkilerin gözden geçirilmesini kararlaştırmıştı.

Uçakta neler yaşandı?Bakan Yıldız Başbakan-lık’a ait 7 kişilik uçakla İstanbul’dan Erbil’e gitmek üzere kalktı. Uçağa binilirken bütün özel uçaklara Kuzey Irak hava sahasının kapatıldığı bilgisi geldi. Ancak Yıldız uçağa iniş izni verileceği düşüncesiyle hareket etmeye karar verdi.

Uçak havalandıktan 15-20 dakika sonra Yıldız, Dışişleri Bakanlığı’na iniş izninin çıkıp çıkmadığının sorulmasını istedi. Bu soru önce pilota iletildi, pilotkuleye sordu. Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen iniş izni olmayacağına ilişkin yanıt tekrar kule üzerinden pilota aktarıldı.

Bakan Yıldız, gazetecilerle uçakta arka tarafta oturuyordu. Gelen yanıt üzerine havada bekleme yönünde bir görüş ortaya çıkmadı. Uçak Kayseri’ye yaklaştığı için buraya inilmesi kararlaştırıldı.

Eğer Yıldız Erbil’e gitseydi, merkezi hükümete sıcak mesaj vermeyi planlıyordu.

 
KRİZ NİYE ÇIKTI?

Türkiye’nin Kuzey Irak’a ilişkin yaklaşımının iki önemli sıkıntısı var. Biri Kürt yönetiminin PKK ile arasına Ankara ’nın istediği mesafeyi koyamaması. İkinci sıkıntı ise Bağdat’ın abartılı hassasiyeti. Yabancıların bölgeye ilgisi arttıkça, Bağdat’ın Erbil’e kızgınlığı da artıyor. ABD’nin de desteği ile gerilim tırmanıyor.

REZERV yüksek


Irak’ın kuzeyindeki petrol rezervinin 45 milyar varil olduğu tahmin ediliyor. Aynı bölgede doğalgaz rezervinin de 3.5 trilyon metreküp olduğunu hatırlatmakta yarar var. Türkiye’nin yıllık petrol tüketiminin 550 bin varil, gaz tüketiminin de 30 milyar metreküp olduğunu düşünürsek, rakamların büyüklüğü ortada.

MUSUL ÖRNEĞİ

Genel Enerji Başkanı Mehmet Sepil’e “Türkiye bu büyük oyuna girer mi” sorusunu yönelttik. Yanıtının ticari olduğunun altını çizdi ve “Kürt bölgesindeki şirketlere bakarsak, Türkiye, devlet şirketleriyle benzer bir pozisyon almalıdır. Eğer hiçbir şey yapılmazsa tıpkı Musul konusunda ağladığımız gibi 30 yıl boyunca ağlayacağız” dedi.

bigPara.com