Bakandan çocuklara 'okulda süt' sözü

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "2006-2007 öğretim yılında bazı illerden başlamak üzere okul sütü kampanyasını yeniden başlatacağız" dedi. Tarım Bakanlığı'nın kampüsünde gerçekleştirilen...

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "2006-2007 öğretim yılında bazı illerden başlamak üzere okul sütü kampanyasını yeniden başlatacağız" dedi. Tarım Bakanlığı'nın kampüsünde gerçekleştirilen süt pikniğinde konuşan Eker, cocukların ve gençlerin günde 250 ile 400 gram arasında süt tüketmeleri gerektiğini işaret eden Eker, Türkiye'de süt tüketme alışkanlığının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.
Televizyon reklamlarında diğer içeceklerin daha ön plana çıktığını ve bunun çocukların sağlığı açısından ne kadar iyi olduğunun tartışmalı bir konu olduğuna işaret eden Bakan Mehdi Eker, çocuklara süt tüketme alışkanlığı edindirebilmek için öncelikle büyüklerin süt tüketerek onlara örnek olması gerektiğini anlattı.
'Sütün tamamı sanayide işlenmeli'
Üç yılda Türkiye'de süt üretiminin 8.5 milyon tondan 11 milyon tona yükseldiğini belirten Eker, bu sütün tamamının sanayide işlenmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de üretilen sütün ancak yüzde 25'inin sanayide işlendiğini belirten Eker, bunun artırılması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de yoksul bölgelerdeki çocukların süt içmesini sağlamak amacıyla 2006-2007 öğretim yılında bazı illerden başlamak üzere Okul Sütü Kampanyası'nı başlatacaklarını da ifade eden Eker, bu kampanyanın giderek genişletileceğine işaret etti.