Bakandan kıdem resti

Bakandan kıdem resti
Bakandan kıdem resti
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işverene kıdem tazminatı konusunda anlaşamazlarsa kamunun değil yine işçi ve işverenin kaybedeceğini söyledi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, ekim sonuna kadar anlaşmalarını istediği işçi ve işverene son söz olarak “kıdem resti” çekti. Çelik “Anlaşamazlarsa ben kaybetmem, işçi ve işveren kaybeder, kamunun ne kaybı olacak ki” dedi. Kıdem tazminatına dayalı şu anki sistemin yürümeyeceğini söyleyen Çelik, “Ekim sonunda konunun Başbakan’a gitmesi lazım. 3 yıl sonra bu sistem çökecek, o zaman herkes anlayacak” dedi.
Ekim ayı sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a kıdem tazminatı, esnek çalışma, kadın istihdamı konularıyla ilgili paketi sunacaklarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son sözünü de söyledi. Çelik, bu tarihe kadar anlaşılmaması durumunda olacaklara ilişkin olarak “Kamu kaybetmez, işçi ve işveren kaybeder” diye konuştu. Kıdem tazminatı sisteminin bu şekilde yürümesinin artık mümkün olmadığını ve yolun sonuna gelindiğini ifade eden Çelik, “3 yıl sonra bu sistem çöker. O zaman herkes anlayacak da; o zaman ne olacak, kim nereye gidecek” ifadelerini kullandı. 

‘20 güne insin’ diyen var

Kıdem tazminatı fonunda tüm işçilerin aynı noktada olmadığını da belirten Çelik ilginç bir örnek verdi. Çelik, “Madem kıdem tazminatını yüzde 10’u alıyor, yüzde 90’ı almıyor, bu yüzde 90’ına da verelim, o halde süreyi 30 gün değil, 20 gün yapalım, diyenler de var” dedi. Taşeronluk çalışmasının kamu için de önemli olduğunu kaydeden Çelik, “Sadece Karayolları’nda taşeronlukla ilgili açılan davalardan dolayı yük 1.5 milyar TL” diye konuştu.
Getirmek istedikleri düzenlemelerden birinin de geçici işçilik olduğunu belirten Çelik, bu konudaki en önemli düzenlemenin ise maaş bölümünde olduğunu söyledi. Çelik, izne ayrılan bir çalışanın yerine alınacak geçici işçinin ücretinin de aynı olacağını, bu konuda düzenleme yapılacağını açıkladı. Çelik, geçici işçilikte maksimum sınırın da 3 ay olacağını belirtti. 

‘Bayrama kadar çalışın’ talimatı verildi

Ekim ayı sonuna kadar hazırlıkların tamamlanabilmesi için, hem işçi hem de işveren sendikalarına “Bir araya gelin ve ortak noktalarınızı belirleyin” talebi gitti. Tarafların bayrama kadar ortak metinler üzerinde çalışacağını belirten bürokratlar “Bayram sonrasında da birlikte değerlendirme yapacağız” dedi.
Başbakan Erdoğan da geçen hafta yaptığı açıklamada tercihinin bireysel hesaba dayanan fon sisteminden yana olduğu mesajını verdi.

Bireysel hesaba dayalı fonda hükümet ısrarcı

Kıdem tazminatı fonu için yapılan hazırlık çalışmalarında, her çalışan için bireysel kıdem hesabı kurulması öngörülüyor.
Yeni modelde “işverenin zamanında
ödemediği kıdem primini daha sonraki
dönemde ödemesi” imkânı getiriliyor.
Ancak kimin ne kadar prim ödeyeceği
konusunda şu anda bir netlik bulunmuyor.
Halen çalışma hayatında bulunanların kıdem tazminatı fonuna geçmesi de, işveren ve kendisinin ortak rızasına dayandırılıyor.
Türk-İş, kıdem tazminatında işverenin
haklarını geriye götürecek her
çalışmanın kırmızı çizgisi olduğunu belirtiyor.
Hak-İş, kazanılmış haklara yönelik bir
değişiklik olmaksızın yeni çalışmaya sıcak bakıyor. DİSK de fon sistemine karşı.
TİSK ve TÜSİAD ise kıdem tazminatı hesabında esas olan 30 günün 15 güne çekilmesini istiyor.

Hedef 10 bin yabancıyı kayıt altına almak

Türkiye ’de, ev hizmetleri, yaşlı ve çocuk bakımında çalışan 10 bin civarında yabancı olduğuna işaret eden Çelik, “Türkiye’de ev işlerinde çalışanlara ilişkin denetimleri sürdürüyoruz. Onların da kayıt altına girmesini sağlayacağız ama istihdam büroları ile takibi çok kolay olur. Kadınlar, kayıt altına alınmış olur, sosyal güvenliğe kavuşmuş olurlar” diye konuştu.

bigPara.com