Bakan'dan özel sektöre 'Vatandaşın ve sanayicinin elektriğini kesmeyin' uyarısı

Bakan'dan özel sektöre 'Vatandaşın ve sanayicinin elektriğini kesmeyin' uyarısı
Bakan'dan özel sektöre 'Vatandaşın ve sanayicinin elektriğini kesmeyin' uyarısı

Bakan Yıldız Sinop ta nükleer santral kurmak isteyen Koreli KEPCO ile sürdürülen pazarlıkta dört konuya takıldıklarını açıkladı. FOTOĞRAF: TUGBA YARDIMCI / AA

Özel sektöre devredilen bazı dağıtım bölgelerinde elektrik kesintisi yaşandığını söyleyen Bakan Yıldız 'Hizmette aksama olmamalı' dedi

TRABZON- Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirmesi son hız devam ederken, özel sektöre devredilen bazı elektrik dağıtım bölgelerinde elektrik kesintisi gibi sorunların yaşanması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ilgili şirketlere uyarılarda bulundu.
Kendilerine de bazı dağıtım bölgeleri ile ilgili sorunların iletildiğini belirten Yıldız, “Bir kısım hizmetlerin yönetilmesi açısından zaman zaman aksaklıkların olduğunu görüyoruz. Bize bazı şikâyetler geliyor. Hizmette aksama olmamalı. Sanayici ve vatandaş hizmeti zamanında ve kaliteli alması lazım” dedi. 

Fiyat açıklamadı
Akenerji’nin  Trabzon Araklı’da Akocak Hidroelektrik Santralı’nın açılış törenine katılan Bakan Yıldız, soruları yanıtladı. Yıldız, pazartesi günü gerçekleştirilecek Trakya, Gediz, Boğaziçi ve Dicle elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirmesinde nasıl bir fiyat ortaya çıkacağını açıklamaktan kaçınırken, özel sektörün en uygun bantta fiyat vereceğini düşündüğünü söyledi.
Son dönemde klimaların kullanılması ile elektrikte tüketim artışa geçerken, Taner Yıldız olası bir kayıp kaçağa karşı denetimlerin sıkılaştırılacağını söyledi. Yıldız, “Kaçak elektrik kullananlara yönelik işlemleri artıracağız” dedi. Klimalarla birlikte günlük elektrik tüketiminin rekor bir seviye olan 680 milyon kWh’a çıktığını belirten Yıldız, “Ancak üretim tarafında bir sıkıntı bulunmuyor. Rehavete kapılmadan bizim yatırımlarımızı yapmamız ve gerçek yatırımcıların önünü açmamız lazım. En az yıllık 2000  2500 MW’lık bir yatırım sürecinden sonuç almamız lazım” diye konuştu. 

Talip çıkarsa görüşürüz
Sinop’ta nükleer santral kurmak isteyen Koreli KEPCO ile Türkiye arasında sürdürülen pazarlık sürecinde dört konuya takıldıklarını dile getiren Yıldız, görüşmelerde özellikle finans, ortaklık yapısı, santralın tekrar sökümü, atık yönetimi ve risk paylaşımı gibi temel prensipleri” masaya yatırdıklarını söyledi. Yıldız, Kore ile ağustos ayı sonuna kadar görüşmelerde somut gelişmeler olacağını bildirirken, yeni taliplere de, ‘Diğer taliplerle görüşebiliriz” sözleri ile kapı araladı.
Ayrıca Bakan Yıldız, yenilenebilir enerjiye yönelik Meclis’te takılı kalan mevzuat düzenlemesine ilişkin gecikmenin hatırlatılması üzerine, güneş enerjisinde Avrupa’daki fiyatların Türkiye’ye uygulanamayacağını belirten Yıldız, “Avrupa’daki alım garantisi fiyatını güneşte veremeyiz. Niçin vatandaşa yük koyalım.  Elindeki lisans kağıdını daha pahalıya satmak için bu kanunun çıkmasını isteyenler var. Bu fiyat yükselmeyecek. Bastıranların gerçek yatırımcılardan çok lisansını satacak olan yatırımcılar olduğunu düşürüyorum” dedi. 

Petrol çıkmayabilir de
Karadeniz’deki ExxonMobil, Petrobras ve TPAO ortaklığının derin deniz sondajı ile ilgili Yıldız, ağustosun ikinci haftasına sonuç alınabileceğini belirtirken, temkinli konuştu. Yıldız, “İkinci haftasına sonuç alınabilir. Karadeniz’den petrol çıkmayabilir. Platform geçiyor, petrol arayacak ama bulamayabiliriz. Bulursak iyi olur ama bulmazsak bir şeyin sonu değil. Yalnız sabırlı olması gereken bizler değiliz. Diğer aramalarımız sürecek” dedi. (Radikal)

İran bizi etkilemez’
Bakan Yıldız, İran’a yönelik ekonomik yaptırımlar ve petrol ticaretine yönelik alınan karar ile ilgili soru üzerine Türkiye’nin petrol ticaretini etkileyecek bir unsurun olmadığını belirtip, “Bizi BM kararları bağlar” dedi. Yıldız, “İran, ham petrol verip normal petrol ürünü alıyor. Gerek AB gerekse ABD şirketler bazında aldığı kararlar var. Türkiye ham petrol  ticareti ile alakalı bir madde yok. İran’dan petrol alıyoruz. Petrol ürünlerini satan şirketler tamamen ticari konu olduğu için bu yaptırımları izliyorlar. Bir karar olmadığı için ticaretlerine devam ederler diye düşünüyoruz. Bizi BM güvenlik konseyi bizi bağlar” diye konuştu. 

Ayı’yı şikâyet ettiler 
Bu arada Trabzon’da vatandaşlar ile bir araya gelen Taner Yıldız, Çaykara’da bir vatandaşın ‘ayı’ şikayeti ile karşılaştı. Yıldız, bir vatandaşın yabani hayatın korunması kapsamında bölgede ayıların çoğaldığını karşısına ayı çıktığı şikâyeti karşısında şaşkınlık yaşadı. Yıldız, vatandaşa ‘Ayı ile karşılaşınca ne yapıyorsun?’ diye sordu. Vatandaş Yıldız’a, ‘Bir şey yapamadım. Orman Kanunu değişmeli’ talebi ile karşılaştı.


  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  ABD

  ,

  İran

  ,

  Türkiye

  ,

  Trakya