'Bakanlar kanunsuz talimat vermedi'

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın, Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi.

ANKARA - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın, Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi. Dünkü duruşmada dinlenen tanıklar, Yüce Divan Başkanı Mustafa Bumin'in "Sanıkların size yönelik kanunsuz emir telkin ve tavsiyeleri oldu mu" sorusu üzerine, "Hayır" yanıtını verdi. Ersümer ve Çakan'ın katıldığı davanın beşinci duruşmasında tanıklar dinlendi. Eski müsteşar yardımcısı Talat Ertürk, keşif artışlarının DSİ kurulduğundan beri aynı sistemle yürüdüğünü, bakanlığın keşif artışlarında hukuki eksiklik olup olmadığına baktığını anlattı.
Depremli savunma
Enerji İşleri Genel Müdürü Budak Dilli de, elektrik ihtiyacının, DPT'nin, Türkiye'nin ne kadar büyüyeceği yönündeki tahminleri doğrultusunda hesaplandığını anlattı. Tahminlerde bazen sapmalar olduğunu ifade eden Dilli, "Ancak hiçbir zaman DPT ile bakanlık arasında ayrı görüş olmadı" dedi. Dilli, talebin ilk kez 2001 krizi nedeniyle yüzde 1.5 gerilediğini ve 2001'den sonra genellikle yüzde 8.5- 9 olan talep artışının düştüğünü açıkladı. Dilli, doğalgaz arz projeksiyonları konusunda bakanlık ile DPT arasında farklılık bulunduğunu söyledi.
Budak Dilli, Ersümer'in avukatı Bülent Acar'ın, 1999-2000'deki depremlerden elektrik arzının etkilenip etkilenmediğini sorması üzerine 1999 depreminin talebi daralttığını kaydetti.
Tanıklardan halen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nda görev yapan eski Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Metin Başlı TBMM Soruşturma Komisyonu'na verdiği ifadeyi tekrarladı. Elektrikteki arz fazlalığını 1999'daki deprem ve 2001 yılındaki ekonomik krizin etkilediğini ifade eden Başlı, Aliağa Santralı'nın DPT onayını almadan faaliyete geçirilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı APK Başkanı tanık Emine Aybar da, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok'un "Doğalgazda arz fazlası olacağını raporlarda belirttiniz mi" sorusu üzerine, raporlarında doğalgazda arz fazlasının ortaya çıkacağını gördüklerini belirtti.