@hakki_ozdal

Bakanlar Kurulu metal işçilerinin grevini 'durdurdu'

Bakanlar Kurulu metal işçilerinin grevini 'durdurdu'
Bakanlar Kurulu metal işçilerinin grevini 'durdurdu'
Birleşik Metal İş Sendikası'na üye işçilerin dün başlattığı grev Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelendi. Kararının ardından Birleşik Metal İş Sendikası, kararı antidemokratik bulduklarını belirterek greve devam kararı aldı.
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye işçilerin, dün 22 işyerinde başlattığı grev Bakanlar Kurulu kararıyla durduruldu. Bakanlar Kurulu'nun kararına gerekçe olarak 'milli güvenlik ' gösterildi. Birleşik Metal İş Sendikası karara büyük tepki göstererek, MESS İle asla toplu sözleşme imzalamayacağını açıkladı. Bu arada bazı işyerlerindeki işçilerin kendilerini fabrika binalarına kapatarak direnişe geçtikleri belirtiliyor. Metal işkolunda örgütlü Birleşik Metal İş Sendikası'na üye işçilerin dün 10 merkezdeki 22 işyerinde başlattığı greve 19 Şubat'ta diğer işyerlerinin de katılmasıyla toplam 15 bin işçinin katılması bekleniyordu.

Metal işkolundaki grevin ertelenmesiyle ilgili olarak Resmi Gazete 'de yayınlanan kararda "Birleşik Metal İşçileri tarafından uygulanmakta olan grevin, milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu görüldüğünden altmış gün süreyle ertelenmesi; 18.10.2012 tarihli ve 6356 sayılı Kanunun 63'üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 29.1.2015 tarihinde kararlaştırılmıştır" denildi. 

'GEREKEN CEVAP VERİLECEK'

Erteleme kararını, "Hükümet sermayeyle el ele vererek işçilere darbe yaptı" sözleriyle değerlendiren Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev ertelemenin yıllardır uygulanan bir grev yasaklama yöntemi olduğunu söyleyerek, "Lastik, cam, pek çok işkolunda yaptılar. Ama metal işçileri bu yasakçılığa gereken cevabı verecektir. Bu yasak iş barışının bozulmasına yol açacaktır. Verimli ortamı ortadan kaldıran bir süreci kendi elleriyle yarattılar. İşçilerin en temel demokratik haklarını, grev hakkını kullanmasına engel olan ve işverenin istekleri doğrultusunda grev yasaklayan hükümet, işçilerin anayasal haklarını gasp etmiştir" dedi. 

İşveren sendikası MESS'le asla sözleşme imzalamayacaklarını söyleyen Serdaroğlu, "İşçilerin grev hakkına karşı yapılmış bu darbeye karşı demokratik haklarımızı hukuksal zeminde arayacağız" diye konuştu.

'BEDELİ NE OLURSA OLSUN...'

Grev erteleme kararı üzerine bir değerlendirme yapan Birleşik Metal İş Sendikası'nın yazılı açıklamasında ise "Grev hakkımızı gasp edenlerle aynı masaya oturmayacağız" denildi.

Erteleme kararının "milli güvenlik denilen şeyin gerçekte sermayenin güvenliğinden başka bir şey olmadığını açığa çıkardığı" belirtilen açıklamada, "Kendilerine dayatılan ücret zamlarını ve çalışma koşullarını kabul etmeyen on binlerce metal işçisinin grev yolu ile hak arayışı ertelenmemiş ortadan kaldırılmıştır" denildi.

Açıklamada Bakanlar Kurulu kararı, Danıştay tarafından iptal edilmedikçe grevin yeniden başlayamayacağı belirtilerek, "Birleşik Metal-İş Sendikası ve üyeleri grev kararı aldıkları zaman bir şeyin altını kalın çizgilerle çizmişlerdir: Bedeli ne olursa olsun onu ödemeye hazırız" denildi ve şöyle devam edildi:

"Açık ve net söylüyoruz: Grev hakkını gasp eden bir hükümetin belirleyeceği hiçbir arabulucuyla ve işçilerin hak mücadelesine saygı göstermeyi öğrenemeyen sermaye örgütüyle bu süreçte aynı masaya oturmayacağız. Grevin durdurulması kararının işçilerin mücadelesini engelleyerek işyerlerine barış getireceğini sananlar yanılıyorlar. Aksine bu karar mücadele azmimizi bilemiştir. Bir kez daha söylüyoruz. Arabulucu değil hakkımızı istiyoruz. Alıncaya kadar üretimden gelen gücümüz de dahil meşru mücadele yöntemlerini kullanmaya devam edeceğiz."

'PAZARTESİYE KADAR ZAMAN VERİYORUZ'

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu akşam saatlerinde Kroman Çelik Fabrikası'na gelerek Bakanlar Kurulu kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Hükümetin işçilere ve grev hakkına darbe yaptığını belirten Serdaroğlu; "Kurullarımızı yarın toplayacağız, planlamaları yapacağız. Uygulamalarımızı belirlediğimiz ölçüde sürdüreceğiz. Şimdilik beklemeye devam edin. Diğer işyerleriyle de görüşeceğiz. Pazartesiye kadar metal patronlarına zaman veriyoruz. Ya MESS'ten istifa ederler ya da uzun bir mücadeleye hazır olurlar. Biz pes etmiyoruz, ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullandı.


Sanayinin kalbinde grev var: Metal işçisi şalteri indirdi


bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/128330912833097

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  devlet ve hükümet - t1u2n3a4

  devlet ezenlerin ezilenleri baskı altına alma aracından başka birşey değildir. hükümet ise güya demokratik yollarla seçilmiş bir yürütme organıdır. güleyim bari. kapitalist sistemde hükümetler birer kukladırlar ve ipleri patronların elindedir. bu çok açık değilmi?

  Helal olsun - user394183

  Tüm dünyanın ileri demokrasisini ibretle izlediği Türkiye'nin işçi haklarına ne kadar saygılı olduğunu göstermiştir. Türkiye de örgütlenmenin ne kadar saygı gördüğünü göstermiştir. Başka ülkelerde çeşitli bahanelerle her zaman ya ertelenen yada iptal ettirilen (genelde milli güvenlik bahaneleriyle (!)) protesto hakkına ne kadar değer verildiğini göstermiştir.

  grev olunca - user383887

  Bakanlar Kurulu metal işçisinin grevini "MİLLİ GÜVENLİĞİ BOZUCU" diye ertelemiş. Soma maden şirketleri madeni kapatıp işçileri İŞTEN ATTIĞINDA hiç sesleri çıkmadı.

  ERTELEME DEĞİL, YASAK! - Ali Karatay

  İki aylık sürenin sonunda grev tekrar başlamayacak, patronlarla hükümetin kolkola emeği ezdikleri hakem kurulunda sözleşme bağıtlanacak. BU ÜLKEDE SENELERDİR GREV YAPMAK YASAK! RESMEN YASAK! KARARNAMEYLE YASAK! BU ÜLKEDE İŞÇİ SINIFININ GREV HAKKI FİİLEN YOK EDİLMİŞTİR!

  12 Eylül Düzeni AKP ile sürüyor... - cagdasyaz

  Bu hadise devletin bayağı bayağı grev kırıcı olduğunu, hatta devletin bizatihi bu işe yaradığını tekrar gözümüze sokmuştur. Bakanlar Kurulu'nun kararının altında, hatta üstünde ise ecdadının takipçisi Büyük Usta'nın imzası var elbette...

  HÜKUMET İŞÇİLERE DİYOR Kİ! - user564606

  Boş verin grevi. İşinizi de bırakın. Onurlu para kazanmayı da. Ben size makarna kömür vereyim. Bununla idare edersiniz. Bir sürü masrafımız var. Beyefendinin sarayına kaç para gidiyor biliyor musunuz? Siz kimsiniz ki insanca yaşamak istiyorsunuz?

  12 EYLÜL DARBE DÖNEMİ GİBİ! - user564606

  Aradan otuzbeş yıl geçti hala darbe döneminin baskıcı yöntemlerinden kurtulamadığımız gibi işçi ve emekçilere karşı baskılar ve yıldırma daha da arttı. Darbe darbe dediler kendileri daha da darbeci çıktı.