Bakanlara yardım telefonu

Hükümet, Avrupa Birliği mali yardımlarını 'kesintisiz' alabilmek için Brüksel'den gelen uyarılara kulak verdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Hükümet, Avrupa Birliği mali yardımlarını 'kesintisiz' alabilmek için Brüksel'den gelen uyarılara kulak verdi.
AB projelerine ilişkin ihalelerin koordinasyonundan sorumlu olan Merkezi Finans ve İhale Birimi'nde (MFİB) çalışan personel sayısını 45'ten 80'e çıkarmak için yaşanan bürokratik zorlukları aşmak için Başmüzakereci Ali Babacan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün devreye girdiği ve bakanlıkları tek tek arayıp "AB uzmanlarınızı bu birimde görevlendirmenizi bekliyoruz" dediği öğrenildi. MFİB'deki personel sayısının artırılmasına, AB proje ve ihalelerinin 'sağlam koordinasyonu' için çok önem veren AB Komisyonu'nun bu çabayı değerlendirip, Türkiye'ye 2005 için öngörülen 300 milyon avroluk mali yardımı göndermesi bekleniyor.
Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mali işbirliğinin 'sıkıntıya' girdiği, Brüksel'den gelen 'yapısal düzenlemelerde geç kalıyorsunuz' uyarısı ile ortaya çıkmıştı.
Türkiye, uyarının ardından ilk olarak Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) bünyesindeki MFİB ile ilgilenmeye başladı. Bir yandan MFİB'nin Hazine'ye bağlanması için TBMM'de görüşmeleri süren ilgili mutabakat zaptının onaylanması niyetiyle Meclis'i hızlandıran hükümet, bir yandan da AB ile ilgili uzman personel sayısını artırmak için bakanlıklarla bağlantı kurdu. Bakanlıklar, ABGS'nin AB ile ilgili personel talebini "Bizim de uzman personele ihtiyacımız var" diyerek geri çevirmişti. Babacan ile Gül'ün bu bakanlıklarla tek tek irtibata geçip "AB uzmanlarınızı Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne alacağız. Aynı uzmanlar, ABGS bünyesindeki çalışmalarda da yer alacaklar" mesajı verdi.
500 milyon avro gelecek
2005 yılı için Türkiye'ye 35 proje karşılığında 300 milyon avroluk bir mali yardım öngören AB, MFİB'deki personel sayısının 80'e çıkmasının hemen ardından Türkiye'ye yardımı gönderecek. AB'nin 2006 için Türkiye'ye öngördüğü mali yardımın miktarı ise 500 milyon avro. Bu yardımı Türkiye'ye göndermek için "ABGS'yi güçlendireceksiniz. Sekreterlikle ilgili hiçbir yasal ve yapısal sorun olmayacak" diyen AB, Türkiye'nin bu koşulu da yerine getirmesini bekliyor.
ABGS'nin güçlendirilmesine ilişkin yasa tasarısı taslağı ise henüz TBMM gündemine alınmadı. Hükümetin, söz konusu taslağı yeniden değerlendirip, Meclis'e göndermesi bekleniyor.