Bakkal amcaya yumurta yasağı

Bakkal amcaya yumurta yasağı
Bakkal amcaya yumurta yasağı
AB uyum yasaları kapsamında 2013'te soğuk hava deposu olmayan bakkallara yumurta satmak yasak!

İSTANBUL / ANADOLU AJANSI- Evinizin altındaki ya da yakınındaki sokak arası bakkal amcadan ‘beş yumurta almak’ artık zorlaşıyor. Çünkü AB uyum yasaları kapsamında yeni yıl ile birlikte sadece soğuk hava deposu olan yerler yumurta satabilecek. Bu uygulamanın bakkalları zorlayacağını belirten İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail Keskin, bakkalların artık yumurta satamayabileceğini söyledi. 2008’de alınan kararın, 2012 yılı bitimine kadar ertelendiğini vurgulayan Keskin, “1 Ocak 2013’ten itibaren ruhsat alan ya da ruhsatlarını yenileyen bakkallar, yeni yönetmelikle karşılaşacaklar. Bu yönetmelikte yer alan soğuk hava deposunu kuramayan bakkallarımız, yumurta satamayacak” dedi.
Avrupa ’da reyonda satılıyor
Uygulamaya göre hareket etmeyen bakkalların çok büyük cezalarla karşılaşacağını söyleyen Keskin, yumurtanın, 28 gün içinde tüketilebileceği ve artı 5 ile 12 derece sıcaklıkta saklanıp korunabileceğinin tebliğde yer aldığına dikkat çekti. Keskin, bu şartlarda zemine koymamak şartıyla yumurtanın dükkânın her yerinde bulundurulabileceğini vurgulayarak, şartların ağırlaştırılarak bakkallara ‘sen yumurta satamazsın’ dendiğini iddia etti. Fransa’da geçen ay bir gıda fuarına katıldıklarını anlatan Keskin, burada Türkiye ’de de bulunan büyük bir marketin reyonunda yumurta satıldığını gördüklerini söyledi. Bunun üzerine reyonu fotoğrafladıklarını kaydeden Keskin, “Biz de diyoruz ki niye insanları böyle sıkıyorsunuz. Avrupa mı diyorsunuz? İşte Avrupa’da da reyonda satılıyor” diye konuştu.
‘Diyalog kurulmalı’
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de bu tip uygulamaların Türkiye gerçeği ile örtüşmesi gerektiğini belirterek, “Tebliğ çıkarılırken, mesek kuruluşları ile diyalog kurulmalı. Bu tebliğler, Avrupa müktesebatında sondan başlanacak işler” dedi.

Yumurtanın fiyatı artar

Yeni uygulamayla birlikte sadece bakkalların sıkıntıya girmeyeceğini vurgulayan İsmail Keskin, üreticilerin ve vatandaşların da mağdur olacağını söyledi. Yumurta fiyatlarının yükselebileceğini anlatan Keskin, “Belki bakkal diyecek ki yumurta satmak için bu kadar sıkıntı çekeceğime ondan da vazgeçiyorum. O zaman birilerinin tekeline giren yumurtanın fiyatı elbette yükselecek” diye konuştu.

bigPara.com