Bakkala AKP teklifi

Sanayi Bakanlığı, büyük mağazaların çalışma şartlarını belirleyen tasarı üzerindeki hazırlıklarını sürdürürken...

ANKARA - Sanayi Bakanlığı, büyük mağazaların çalışma şartlarını belirleyen tasarı üzerindeki hazırlıklarını sürdürürken, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan kendi inisiyatifiyle hazırladığı yasa teklifini Meclis'e sundu. Arıkan, büyük mağazaların, hafta içi saat 10.00-20.00 saatleri arasında çalışmasını ve haftada bir gün kapalı tutulmasına odalar ve belediyelerin karar vermesini önerdi.
Küçük esnafın korunması için hazırlanan teklifte şu düzenlemeler var:
BÜYÜK MAĞAZA TANIMI: Satış alanı 400 metrekarenin üzerinde olan ve tüketim maddeleri ile ihtiyaç malzemelerinin satışının yapıldığı işyerleri ile üç ve üzeri zincir mağazalarına büyük mağaza denilecek.
OTOPARK ŞARTI: Büyük mağazalar, büyükşehir belediyesi veya belediye mücavir alanlarında, satış alanları toplamının en az yarısına, bunun dışındaki yerlerde toplam alanın tamamına karşılık gelecek bir alanı otopark olarak düzenleyecek.
İZİNSİZ KAMPANYA YASAK: Büyük mağazalar, ürünlerin etiket fiyatını, tedarik fiyatının altında belirleyemeyecek. Son kullanma tarihini açıkça etiketinde belirtmeden, tüketim mallarına ilişkin indirimli veya hediyeli satış kampanyası düzenleyemeyecek. Bu mağazalar zamanı belirlenmemiş indirimli satış kampanyaları yapamayacak. Kampanyalar için odadan izin almak şart olacak.
ÇALIŞMA SAATLERİ: Hafta içi çalışma saatleri sabah 10.00, akşam 20.00 olacak. Büyük mağazalar haftanın bir gününde faaliyet gösteremeyecek. Bu hüküm, belediye mücavir alanı dışındaki büyük mağazalara uygulanmayacak. Mücavir alan içindekiler, müşteri taşıma servisçiliği yapamayacak veya yaptıramayacaklar.
CEZALAR: İzin almaksızın kurulan mağazalar, belediyeler tarafından kapatılacak ve satış alanı itibarıyla 100 metrekare başına 1000 YTL para cezasıyla cezalandırılacak.