Bakkallar da indirimci oluyor

Bakkallar da indirimci oluyor
Bakkallar da indirimci oluyor
7 milyar dolarlık dev bir sektöre ulaşan indirim marketlerinin hedefinde mahalle bakkalları var. Bakkalların da bu işbirliğine sıcak baktığı belirtiliyor.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de mahalle aralarına kadar uzanan 7 milyar dolarlık indirim marketçiliği rekabetinde sahne yeni oyuncuların... Ciner Grubu’nun UCZ atağının ardından, Anadolu Grubu da Ekomini markası ile sektöre agresif bir giriş yaptı.
Küçük metrekareli dükkânlar açarak daha çok noktada olma hedefi ile yarışa dahil olan iki markanın da hedefinde bakkallar var. Yeni oyuncular, marketlere karşı ayakta durma savaşı veren bakkallarla flört ediyor. İndirim marketleri Türkiye’de yaklaşık 7 milyar dolarlık büyüklüğe ve 10 bine yaklaşan satış noktasına ulaşmış durumda. Sektörde BİM ve A101 önderliğinde kıran kırana bir rekabet yaşanıyor.
Hipermarket zincirleri bir yandan marka oluşturarak discount sektörüne girerken diğer taraftan ise sektöre ilk defa adım atan yatırımcılar var. Sektörün gözü kulağı da şu anda yeni oyuncular arasında yer alan UCZ ve Ekomini’de.
Geçen yıl Migros’un talipleri arasında adı geçen Anadolu Grubu, Ekomini markası ile hızlı bir büyüme hedefliyor. Hedefin 3 yılda 5 bin mağaza olduğu konuşuluyor. Efes Pazarlama Dağıtım ve Ticaret AŞ çatısında hayata geçirilen markanın sloganı ‘bütçeme uygun dost alışveriş’. Bakkal konseptli mağazaların büyüklükleri 25 ila 100 metrekare arasında. Çoğu gece yarısına kadar açık. Bu nedenle franchise modeli ile yayılan Ekomini ile işbirliğine bakkalların sıcak baktığı belirtiliyor.

2 bin mağaza hedefi
Ciner Grubu’na bağlı Park Holding çatısı altında kurulan UCZ, Mayıs 2012’de açıldı. Sektöre ilk adımını 10 mağaza ile atan marka, kendini hard discount (yüksek indirim) modelinde konumlandırdı. Ürün portföyünü 300 ile sınırlı tutan marka, stratejisini ‘bilinmeyen markalar yerine bilinen marka satmak’ olarak tanımlıyor. Şu anda 360 mağazası olan marka 2013 sonunda 2 bin mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Türkiye genelinde kiralık dükkân arayışına devam ediyor.

Bakkallarla görüşüyorlar’
İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail Keskin, UCZ ve Ekomini’nin sektöre hızlı bir giriş yaptığını açıklıyor. UCZ ve Ekonomini’nin güçlü bir finans yapısı ile sektöre giriş yaptığını belirten Keskin, marketler karşısında giderek güç kaybeden bakkaların içinde bulundukları sıkıntının artan rekabet ile daha da zorlaştığını kaydediyor. Bu nedenle yeni oyuncularla işbirliğine gitme eğiliminde olan bakkallar olduğunu belirten Keskin, “Bakkallar özellikle Ekomini ile görüşmeler yapıyor” diyor.

bigPara.com