Bakterileri öldüren hijyenik mendil

Bakterileri öldüren hijyenik mendil
Bakterileri öldüren hijyenik mendil
MveC Sağlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Turhan, uzun süren laboratuvar çalışmaları sonucu, bakterilerin üremesini engelleyen hijyenik bez üretti.

Son yıllarda artan salgınlar, ATM ya da toplu taşıma araçları gibi kalabalık kullanıma açık alanlarda doğan hijyen sorunu, kişisel bakımda yeni bir ihtiyaç doğurdu. Artık hijyen, kişisel bakımdan önemli bir pay alıyor. Hastaneler, okullar ve kamuya açık her alanda enfeksiyona neden olan mikropları yok edebilen antibakteriyel bez üreten MveC Sağlık Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Turhan, laboratuvar sonuçlarına göre, ürettiği hijyenik bez ile yüzey temizliği sonrası alınan kültürde üreme olmadığını kanıtladıklarını açıkladı.
Bugüne kadar 600 bin TL yatırım yaptıkları ürünü tek kullanımlık paketlerde piyasaya sürdüklerini ve patentini de aldıklarını belirten Turhan, “Şu anda karayolu taşımacılığı yapan bir firma, bir hastane ve okulla da anlaşma sürecindeyiz” dedi.
Sağlık Bakanlığı bildirimi ile piyasaya çıkan ürün, lavabo ve klozet yüzeyleri, tuvalet kapıları ve elektrik anahtarları gibi yüzeylerde su ve sabuna ulaşılamayan her yerde hijyen sağlamak amacıyla kullanılabilecek. Özellikle Türkiye ’de hijyenin giderek önem kazanmaya başladığına dikkat çeken uzman doktor Fatih Turhan, “Bilinç arttıkça enfeksiyondan korunmak için daha steril bir yaşam tercih ediyoruz. Bu alanda önemli bir talep olduğunu görüyoruz. İlk etapta doğru olan da budur. Koruyucu bir yapı için harcanan maliyet, hasta olduktan sonraki maliyetten çok daha ekonomik ve sağlıklı. Tüm bu talepler için Türkiye’de ilk defa uzun çalışmalar sonrası hijyenik bez yeniliğini getiriyoruz” diye konuştu.
İhracat da yapacak
Günlük ortalama 7500 adet kapasiteli üretim yaptıklarını anlatan Turhan, ilk etapta Türkiye pazarında büyümeyi ve talep gelen her alanda var olmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye pazarının ardından ihracat hedefleri olduğunu da kaydeden Fatih Turhan, şunları söyledi:
“Türki Cumhuriyetler ile görüşmelerimiz başladı. Farklı ülkeleri de inceliyoruz. Bireysel taleplerin dışında toplu taşıma sektöründe olan firmalar başta olmak üzere çeşitli sektörlerden de talep alıyoruz. Birçok firma ile anlaşmalarımızı tamamladık, bazıları ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hizmet sektörü artık yalnızca hızlı ve kaliteli hizmete odaklanmıyor. Hijyeni de ön planda tutmak istiyorlar.” (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com