Bakü-Ceyhan-Tiflis için 3.5 milyon dolarlık tören

'Yüzyılın Projesi' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı olan Ceyhan'a petrolün ulaşması nedeniyle, 13 Temmuz 2006'da yapılacak resmi açılış, Türkiye tarihinin en büyük açılış töreni olacak.

ANKARA - 'Yüzyılın Projesi' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı olan Ceyhan'a petrolün ulaşması nedeniyle, 13 Temmuz 2006'da yapılacak resmi açılış, Türkiye tarihinin en büyük açılış töreni olacak.
Açılış için 3-3,5 milyon dolarlık harcama yapılacağı tahmin ediliyor. Paranın BTC Konsorsiyumu ile konsorsiyumun iş verdiği BOTAŞ ve taşeron şirketler tarafından karşılanacağı öğrenildi. Organizasyonun yapılması için son bir yılda 1 milyon doların üzerinde uluslararası organizasyon yapmış üç firmaya konsorsiyum kurduruldu.
Açılış töreniyle ilgili, Enerji Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve ilgili devlet bakanlıkları yetkililerinin katılımıyla bir aydır süren toplantıların sonuncusu önceki gün yapıldı.
Başkan Bush da davetli
Düzenlenecek törene, ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin de aralarında bulunduğu 15 devlet başkanı yanında, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in de içlerinde olduğu yaklaşık 30 başbakan, 50'ye yakın enerji ve dışişleri bakanı davet edildi.
Törene katılacakların listesi henüz kesinlik kazanmazken, şimdiye kadar aralarında Aliyev ve Saakaşvili'nin bulunduğu altı devlet başkanı, dokuz başbakan, 23 enerji ve dışişleri bakanı, geleceğine dair teyit verdi. Törene katılacak konuklar, 12 Temmuz 2006'da İstanbul'a gelmeye başlayacak. 12 Temmuz'da İstanbul'da konukların kalacağı Çırağan, Conrad, Ceylan ve Hilton otelleri kapatıldı.
Tören için BTC'nin büyük ortağı BP'nin de, İngiltere'den gelecek 400 kişilik bir konuk listesi bulunuyor. BP, kendi misafirleri için İstanbul'da dört oteli 12 Temmuz için kapattı. Adana'da da ayrıca üç otel kapatıldı. 12 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in evsahipliğinde, İstanbul Çırağan Sarayı'nda konuklara 800 kişilik akşam yemeği verilecek. Törenin yapılacağı 13 Temmuz'da ise devlet başkanları özel uçaklarıyla Adana İncirlik Hava Üssü'ne inecek. Buradan zırhlı araçlarla törenin yapılacağı Ceyhan'a geçecekler. Diğer konuklar 737 tipi altı uçakla, İstanbul'dan Adana Şakirpaşa Havaalanı'na inip, buradan otobüslerle Ceyhan'a taşınacak. Zırhlı araçlar ve otobüslerin geçişleri sırasında Adana-Ceyhan karayolu trafiğe kapatılacak.
Hava trafiği duracak
Tören günü THY seferlerinde de değişiklikler olacak. 12 Temmuz'da devlet başkanlarının iniş saatlerinde İstanbul'da Yeşilköy Havaalanı'ndaki inişler durdurulacak. Tören günü ise İstanbul-Adana hava sahası kapanacak. BOTAŞ'ın misafirleri için de Ankara'dan iki uçak kaldırılacak. Ceyhan'daki tören 12.30-14.30 saatleri arasında yapılacak. Tören alanına İngiltere'den BP'nin özel olarak getirteceği bin 280 kişilik, klimalı özel bir çadır kurulacak.
Tören alanına ayrıca basın çadırı, ikram çadırları ile 60 seyyar tuvalet kurulacak. Törenin yapılacağı bölgeye şimdiden görevliler dışındaki kişilerin giriş-çıkışları yasaklandı. Törende Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in birer konuşma yapmaları bekleniyor.