Bakü-Tiflis-Ceyhan petrolünde final yakın

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrolünün en geç pazartesi gününe kadar Gürcistan'dan Türkiye gireceğini...

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrolünün en geç pazartesi gününe kadar Gürcistan'dan Türkiye gireceğini, 90 gün içinde de Ceyhan'a ulaşacağını belirtti. Güler, Türkiye'nin enerji sektörüne gelecek 15 yılda 130 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.
Enerji Bakanlığı'nın 2006 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgi veren Güler, BTC hattında yaşanan gecikmenin Gürcistan'dan kaynaklandığını, ancak artık sona yaklaşıldığını belirtti. Boru hattındaki petrolün en geç pazartesi gününe kadar Türkiye'ye gireceğini ifade eden Güler, doğal afet gibi bir engel yaşanmadığı takdirde, petrolün 90 gün içinde de Ceyhan'a ulaşacağını ve yükleme işlemlerine başlanacağını ifade etti. Hilmi Güler, BTC ve Irak petrolünün yanı sıra Azerbaycan doğalgazı, Mavi Akım'la gelen doğalgaz, Samsun-Ceyhan hattıyla Rus petrolü ve Ürdün-Suriye üzerinden gelecek Mısır doğalgazını da getirmeyi hedefledikleri Ceyhan'ı Rotterdam gibi petrol piyasasında söz sahibi bir kent haline getirmek istediklerini dile getirdi.
'Petrol varsa çıkarılacak'
Güler, konuşmasında Türkiye'nin enerji yatırım ihtiyacı hakkında da bilgi verdi. Bugün itibarıyla 38 bin 500 megavat gücünde olan Türkiye'nin toplam elektrik üretiminin, 2020'de yüksek senaryoya göre 96 bin megavat, düşük senaryoya göre ise 80 bin megavata çıkması gerektiğini belirtti. İlave üretim ihtiyacının 5 bin megavatlık bölümünün nükleer santralla karşılanacağını kaydeden Güler, enerji sektörünün 2020'ye kadar toplam yatırım ihtiyacının 130 milyar doları bulduğunu söyledi. Güler, ihtiyaç duyulan yatırımların olabildiğince özel sektör tarafından yapılmasını istediklerini belirtirken, nükleer enerji yatırımları yanında, sınırlı kömür ve hidrolik kaynaklarının AB'ye katılım öncesi ilave çevresel yükümlülüklerle karşı karşıya kalmadan devreye alınması gerektiğini ifade etti.
Güler, nükleer enerjinin korkulacak bir şey olmadığını vurguladı. Güler fay hatlarının nükleer santrallar için tehlike yarattığı yönündeki eleştirilere karşı, "Japonya'da da fay hattı var. Nükleer denizaltılar vızır vızır geziyor. Sallantı her zaman tehlike yaratmaz" dedi. Hilmi Güler, petrol arama çalışmaları hakkında da amaçlarının Türkiye'de petrol varsa da yoksa da ortaya çıkarmak olduğunu aktardı. Güler, bazı öğretim üyelerinin petrol aramalarına ilişkin iyimser tahminlerde bulunduklarını, ama bunun doğru olmadığını belirterek, petrolün aktığını görmeden 'Petrol var' demenin doğru olmadığını ifade etti. Güler. TPAO'nun Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Libya ve Irak'ta faaliyetlerini sürdüğünü, yakında Rusya'da çalışmalara başlayacağı bilgisini verdi.
CHP'nin zarar iddiası
Görüşmelerde CHP'li vekiller Rusya ile yenilenen doğalgaz anlaşmasıyla Türkiye'nin zarara uğratıldığı iddialarını sürdürdü. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) yenilenen doğalgaz anlaşmalarına onay verirken 'Ülke çıkarlarına aykırı olmamak koşuluyla' şeklinde şerh koymasını eleştirerek, "Bunu daha sonra kıvırmak için yapıyorlarsa yanılıyorlar" diye konuştu. CHP'li Mustafa Özyürek de Rusya ile yeni anlaşma yapılırken doğalgaz fiyatının yükselmesi nedeniyle Türkiye'nin 1.8 milyar dolar zarara uğratıldığını savundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler de Rusya doğalgazında fiyat artışı olmadığını söyledi. Bakan Güler, konuyla ilgili CHP avukatı Erbaşar Özsoy'u bilgilendirdiklerini aktardı.