Bakü'den düşündürücü zam

Bakü'den düşündürücü zam
Bakü'den düşündürücü zam

Başbakan Erdoğan çöp gazından elektrik üreten tesisi açtı. FOTOĞRAF: SALiH ZEKi FAZLIOğLU / aA

BAKÜ/İSTANBUL - Azerbaycan, Türkiye’ye sattığı doğalgazın fiyatını artırma kararı aldı.  Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu zamdan haberi olmadığını belirterek, “Şu anda zam yapmışsa neye göre yapmış, dünyada petrol fiyatlarının düştüğü bir dönemde doğalgaza zam yapılması olayı tabii ki düşündürür” dedi.
Edinilen bilgiye göre, henüz tespit edilmeyen yeni fiyat, 15 Nisan’dan itibaren geçerli olacak. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) Başkanı Rövneg Abdullayev, bu konuda Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini söylerken, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan konferans çerçevesinde Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ yetkilileri ile müzakereler yapıldığını belirtti. Abdullayev, bugüne kadar Türkiye’ye metreküpü 120 dolardan satılan doğalgazın zamlı yeni fiyatının 15 Nisan başlangıç kabul edilerek hesaplara yansıtılacağını bildirdi. SOCAR Başkanı, “Biliyorsunuz 2001 yılında Şahdeniz Anlaşması çok geniş katılımlı imzalanmıştı. O zaman biz Rusya’dan 30 dolara gaz aldığımızda, Türkiye ile de 120 dolardan doğalgaz satmak için anlaşma yapmıştık. Şimdi bu mukavele eskidi. Fiyatlar çok yükseldi” dedi.

‘Bazı adımlar atılır’
İstanbul Eyüp’te ‘Odayeri Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan  Erdoğan ise, bir gazetecinin “Azerbaycan, Türkiye’ye verdiği doğalgaza zam yaptı bu konuda neler düşünüyorsunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Bunlar tek taraflı olacak şeyler değil. Benim bu konudan haberim yok. Ama şu anda zam yapmışsa neye göre yapmış, dünyada petrol fiyatlarının düştüğü bir dönemde doğalgaza zam yapılması olayı tabii ki düşündürür. Bunlar değerlendirilir. Bakılır ona göre de bazı adımlar atılır.” (Radikal/dha)