Bakü'den gelen ham petrol ev kadınlarına da bereket getirdi

Bakü'den gelen ham petrol ev kadınlarına da bereket getirdi
Bakü'den gelen ham petrol ev kadınlarına da bereket getirdi

BP Türkiye Başkanı Can Suphi, BTC hattından şu ana kadar 958 tanker petrol yüklendiğini söyledi.

Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı Şirketi, 1076 kilometrelik boru hattının geçtiği Ardahan'dan Adana'ya 330 köyde yaklaşık 5 bin aileye iş yarattı. Köylerde eğitimler verildi, el işleri değerlendirildi

ANKARA - Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı Şirketi (BTC Şti) 1076 kilometrelik boru hattının geçtiği yaklaşık 330 köyde dar gelirli 4 bin 900 aileye sosyal sorumluluk projesi sayesinde iş hayatına adım attı. Komşusuna bile babasından izin alarak giden genç kızlar artık yapmış olduğu el işleri ve nevresimlerle ailesini ve kendisini geçindirmeye başladı. 

23 milyon dolarlık proje
Toplam 23 milyon dolarlık projelere 18.7 milyon dolarlık katkı sağlayan BTC Şti Türkiye Temsilcise Can Sipahi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Şükran Çağlayan, dün düzenlediği toplantıyla sosyal sorumluluk projeleri ile ekonomiye kazandırdıklarını ve kırsal alanda yarattığı kalkınmayı anlattı. 

‘Ölüyü tam çimdirin’
“Milyonlarca dolarlık petrolün geçtiği illerin fakir köylerin kalkınmasını sağladık” diyen Şükran Çağlayan, sosyal sorumluluk projelerine ‘komşumuzun sorunu bizimde sorunumuz’ diye başladıklarını açıkladı. Çağlayan, projelerin ilk başladığı 2003 yılında bazı vatandaşlar tarafından “Madem iş yapacaksınız tamamlayın. Ölüyü tam çimdirin” diye tepkilerle karşılaştıklarını ama projenin ilerleyen safhalarında balık tutmayı öğrettiklerini söyledi. Şükran Çağlayan, yapılan uygulamalar kapsamında şu bilgileri verdi:

*  Proje kapsamında 70 yerel örgütün kurulmasına destek verildi. Toplamda 126 yerel örgütle işbirliği yapıldı.

* Yerel örgütlerin dış kaynaklardan sağladığı eş fon tutarı yaklaşık 14 milyon TL oldu.

* Bu çalışmalardan 330 köyde 4 bin 852 hane etkilendi.

* Yerel örgütler için çeşitli konularda 510’un üzerinde eğitim gerçekleştirildi.

* Yerel örgütlerin proje geliştirme ve uygulama becerilerini artırmak amacıyla BTC proje fonlarından 84 projenin uygulanmasına destek verildi.

* Yerel örgütler, sadece bu yıl 39 proje için 1.3 milyon dolar düzeyinde eş fon sağladı. Önceki yıllar dikkate alındığında toplam rakam yaklaşık 14 milyon dolara ulaştı. 

Günde 1000 tanker
Toplantıda konuşan BTC’nin ana hissedarı ve işleticisi olan BP’nin Türkiye Başkanı Can Suphi ise, BTC hattından şu ana kadar 958 tanker petrol yüklendiğini belirterek, yıl sonu itibarıyla bunun bin tankere ulaşmasını hedeflediklerini açıkladı.
Suphi, günlük 1 milyon varil olan boru hattının kapasitesinin günlük 1.2 milyon varile çıktığını kaydetti. Suphi, gelecek yıl sonunda ise 1 milyar varil petrol yüklenmesinin öngörüldüğünü kaydederken, “Dünyada tüketilen ham petrolün yüzde 1’i ana işimiz, ham petrolü BTC boru hattı aracılığı ile güvenli bir şekilde taşıyarak dünya pazarına sunmaktır. Hattın geçtiği yakın yerleşimlerde yaşayan insanların gelir ve yaşam koşullarını iyileştirmek ve Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamak kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilir iş yöntemi ilkelerimizin ayrılmaz parçasını oluşturuyor” dedi. (Radikal)

Ardahan’da 113 aileye arı kovanı verildi 
BTC’nin desteği ile Ardahan ve Hanak, Damal, Posof ilçelerinde toplam 37 köyde 17 bin 187 kişiye arıcılık ve içme suyunun etkin kullanılmasına yönelik projeler geliştirildi. Toplam 3 milyon 969 bin 912 dolar bütçesi bulunan projeye BTC 2 milyon 723 bin 294 dolarlık katkı sağladı. Bu projeler kapsamında 2006 yılından bu yana uygulanmakta olan arıcılık projesi, dağıtılan 1150 kovan ile 113 aileye ulaşıldı. Bu yıl Hanak ve Ardahan Merkez SYDV ile hazırlanan iki arıcılık projesinde 24 kişiye ilçe merkezlerinde verilen teorik eğitimlerin ardından her katılımcıya 15 arılı kovan ve 2 boş kovan verildi. Ayrıca 2 bin 482 kişiye hayvan hastalıkları ile ilgili konularda eğitim verildi.

Topraklar iyileştirildi
Boru hattının geçtiği son nokta olan Adana’da ve ilçelerinde de proje sahasında yaşayan 6 bin hanenin işlediği 280 bini sulu, toplam 300 bin dekar arazinin neredeyse tamamında toprak dejenerasyonu olduğu tespit edildi. Bu kapsamda toprağın iyileştirilmesine dönük çalışmalar sayesinde elde edilen gelir dekar başına 30 TL artırıldı. Bu bölgede ayrıca süt birliklerinin desteklenmesinin yanı sıra 22 üreticiye altışar
dekar tarlada ekim yapabilecekleri mısır tohumu almaları için yüzde 50 destek verildi.