Balat'ı baltalasak da mı saklasak!

Balat'ı baltalasak da mı saklasak!
Balat'ı baltalasak da mı saklasak!
Tarihi semtleri bir bir betonla örten 'kentsel dönüşümde' yeni durak Fener-Balat. Haliç kıyısı, yıkım korkusu içinde sırasını bekliyor.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Bugünlerde kentin bir yanı ışıl ışıl parlatılırken, bir yanı da yıkım korkusu içinde sırasını bekliyor. Tarihi kent merkezleri, gecekondu mahalleleri... İstanbul ’un yoksulları derme çatma evlerinde ‘kentsel dönüşüm’ ile bir başka kabuğa bürünecekleri günün endişesiyle yaşıyor. Usul usul kentin tarihine kadar sokulan, sosyo-ekonomik yapıyı tersyüz ederek kent içinde başka kentler yaratan bu dönüşümün Tarlabaşı ve Sulukule’den sonra -temeli 2007’de atılsa da- yeni durağı Haliç kıyısı, ‘Fener Balat Yenileme Projesi’. Her seferinde ‘Başka bir yolu yok mu?’ dedirten bu süreç, yoluna kattığı her semti aynı görüntüler ile yutuyor. Evini terk etmek istemeyen yoksullar, sürece bir yerinden dahil olup, ‘kâr’ derdine düşen zenginler... Şimdilerde aynı senaryo UNESCO’nun kültür mirası listesine de giren binlerce yıllık tarihe sahip Balat’ta oynanıyor.

‘İşgalci değiliz, hak sahibiyiz!’

Balat halkı kendi deyişleriyle hızla yaklaşan felaket için toplanmış, bir dernek kurmuş, mücadele yollarını arıyor. Daha önce de ‘Evime Dokunma’ diyerek projeyi protesto eden derneğin adı da FEBAYDER. Başında babasından kalma üç katlı evi dernek işlerine ayıran İbrahim Güntekin var. Güntekin, Balat’a duyulan bağlılığın altını çizerek başlıyor söze: “Tarihi yok olacak. 8500 yıllık tarihin üzeri betonla kaplanacak. Geriye dönüşü yok.” Projenin şu anda ‘bir restorasyon çalışması’ gibi gösterilmeye çalışıldığını ileri süren Güntekin, ilginç iddialarına şöyle devam ediyor: “Bize gösterilen projeye karşı çıkmıştık. Ancak bunun uygulama projesi olmadığını söylediler. Fakat 18.7.2007 tarihinde ihalesi yapılmış. Üstelik ihaleden üç ay önce yani 30.4.2007 tarihinde ise yüklenici firma ile sözleşme imzalanmış. Yani ihaleden üç ay önce bunu hangi firmanın yapacağı belliymiş. Bizi muhatap almıyorlar ama biz işgalci değiliz, tapulu mülk sahibiyiz.”

Ya evini sat, ya beş katına borçlan!

İddialar yine ranta işaret ediyor. Buna göre, belediye ilk olarak mülk sahibine gidiyor ve iki seçenek sunuyor. Ya evini değerinden çok ucuza satarak, ‘hak sahibi’ sıfatından çıkacak. Ya da projede kalmak için arsasının ancak üçte birine razı olacak. Tamamını istiyorsa da proje bitiminde beş-altı katına alabilecek. Metrekaresi 1000-1500 TL arasında alınan evlerin, daha sonra 5-6 bin liraya satılacağı konuşuluyor.

Yabancılar da bölgede rant peşinde

Balat’da da daha şimdiden Sulukule’de yaşanan ‘hak sahibi’ karmaşası yaşanmaya başlamış. Çünkü proje bitiminde kâr etmek isteyenler şimdi ucuza alıp, sonra birkaç katına satmak için bölgeye adeta üşüşmüş. Yatırımcılar arasında İtalyan, İngiliz, Alman ve Amerikalılar da var.

Balatlılar anlatıyor: Teklif onda biri

Ayvansaraylı Selahattin Güçlü belediyenin teklifini şu şekilde anlatıyor: “İki seçenek var. Ya değerinin onda biri 1 milyon TL’yi kabul edip, ‘hak sahibi’ sıfatından çıkacağım. Ya da arsamın üçte birine razı olacağım. Tamamını istersem de borçlanacağım. Şu anda mahkemeliğiz.” Mehmet Tüfekçi de, sunulan 180 bin TL’lik tekliften yakınıyor.


  http://www.radikal.com.tr/107680210768027

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU PROJENİN ADI NEDİR? - hasanacari

  koruma kamu yararına yapılır.balat-fener-ayvansarayda yapılmak istenen oteller,ofisler kimler içindir acaba? bölge halkı için olmadığı kesin barış bey balat fener semtinin unesco ya dahil edilmediğini söylüyor balat-fener 1988 yılında dünya kültür mirası olarak unesco tarafından dahil edilmiştir barış beyin bilgisine sunulur. ayrıca avrupa birliği tarafından bölgeye 7.000.000 euro para bölgedki evlerin yenilenmesi için fatih belediyesine gönderilmiş olup bu paralarla 126 tane tarihi tescilli binalar onarılmış 2008 senesinde kültür bakanı ertuğrul günayında katıldığı evlerin teslim töreninde fatih belediye başkanı mustafa demir tarafından bu projenin dünyaya örnek bir proje olarak lanse etmedimi... aradan daha 2 yıl geçmeden bu yerler nasıl çöküntü yerler oluyor biri bunu halka anlatsın..o zaman bu paralar niye harcandı buraya. balat- fener de öyle bir fakir halkta bulunmamaktadır.çöküntü denilen yer sultanahmetten sonra istanbul'un en çok turist gelen yeridir.çöküntü denilen yerde 2 üniversite 1 hastane 1 banka holdingler gece gündüz hareketli yerdir bilmeyenlere duyurulur projenin amacını ne olduğu çok açık değilmi acaba?

  Rant.. - Sinan Devrim

  200 milyon dolarlık rant projesi sayesinde iktidar oldular.Yandaşa verdikleri sözler var.Hukuk ve adalet çok da umurlarında değil.Asıl şaşırdığımız mangalda kül bırakmayan sözde liberal aydınların aymazlığı.Kentin tarihi dokusunun içine eden bu kaos ve para hırsını hala anlamamış gözükmeleri.

  FATİH BELEDİYESİ BU İŞİ ÇOK SEVDİ. - DENALAN

  Arkadaşlar bir biri ile Unesco listesinde Unesco Dünya Mirası listesinde tartışmaları yapa dursunlar Fatih Belediyesi dediğim dedik çaldığım düdük misali yapacağını yapıyor. Fatih belediyesi Kentsel dönüşüm adı altında makyajlanmış beton yığınları oluşturmaktan ve bunları tanıdık bildiklere pazarlamaktan kendisine belediye başkanlığı koltuğunu veren ilçe halkına hizmet vermekten imtina ediyor. Gidin Lalelinin halini görün Apartmanlar otel oldu. Otellerin çatılarındaki rezillik kaçak kondular aldı yürüdü. Dıştan baktığınızda Şişhane ama gözünüzü yukarı çevirdiğinizde keşhane. Balatı yıkmayı planlayan tarihin T'sini bilmeyen zihniyet bari yapamıyorsun yurtdışından Doktor getirmeye kafan çalışıyorda Avrupanın tarihini koruyan mimarları getirmeye kafanmı çalışmıyor. (Gerçi bizde mimar çok ama tarihi koruyacak mimar o kadar az ki, Tarih sevgisi olan mimarlar görev başına) İşte Kazlı çeşmenin hali Şehrin sülyeti bozuldu. İşte kartal Adaları çamlıcadan görmek artık imkansızlaşıyor. Yarın Balat fener. Okullarda çocuklara missipi nehrinin uzunluğu öğretileceğine daha çocuk yaşta tarih sevgisi öğretilse idi bunlar gelmezdi başımıza

  Altımdaki Barış Altan arkadaşa cevaben - baktım LİSTEDE arkadaşım - otobüslegeldim

  Bu evler UNESCO listesinde. Link verince gerçekçi mi oluyor yani yalan yanlış yorumunuz arkadaşım. Ben de veriyorum, ben okudum da ama. linki: http://whc.unesco.org/en/list/356 alıntı: Süleyman the Magnificent (1520-66) in the Süleymaniye quarter; and the vernacular settlement vestiges of this quarter (525 wooden houses which are listed and protected). "525 wooden houses" satırına dikkatinizi çekerim.

  Balat UNESCO listesinde değil - Barış Altan

  Haberde yazıldığı gibi Balat UNESCO Dünya Miras Listesi'nde değil. Dünya Miras Listesi'nde İstanbul'un hangi tarihi alanlarının bulunduğu bilgisine Dünya Miras Merkezi'nin www.whc.unesco.org adresinden ulaşılabilir.

  ... - k-a-o-s

  sanırım yine burada yorum yapan arkadaşlardan biriydi "Balzac mezarından kalksa Paris'te oturduğu evi bulabilir ama ben istanbulda 10 sene önce oturduğum mahalleyi bulamıyorum" gibi bir cümle kuran...katılıyorum...rant için dönüşüm adı altında "yıkım" yapılıyor...deprem için kolunu kıpırdatmayan hükümet,Van depremi sonrası "deprem önlemi" diyerek ciddi bir rant kapısı daha aralamış oldu...ama Van'daki depremzedelere de yaza kadar sabredin denebildi sadece...copla vuruldu,gaz bombaları atıldı...çadır yangınlarında ve soğukta ölüme terkedildiler...

  iste avrupa neden avrupa - erin

  Cunku avrupada herhangi bir ulkeye gitseniz yeni binalari cok fazla goremezsiniz genelde eski yapilar vardir ama TURKIYE de eski ne varsa yikin yeni yapin olay yeni yapmak degil eskiyi korumak ve guclendirmek yasanilir hale getirmektir