Balıkçıların korkusu boşunaymış

Balıkçıların korkusu boşunaymış
Balıkçıların korkusu boşunaymış
Avlanma derinliğinin artırılmasını protesto için denize açılmayan ve 'vatandaş balığı pahalı yer' diyerek halk desteği arayan balıkçılar denize açılınca işin gerçeği ortaya çıktı. Palamut birkaç saatte 7,5 liraya indi.

İSTANBUL - İstanbullu balıkçıların, bu gece “Vira Bismillah” diyerek denize açılıp dolu kasalarla dönmesiyle Kumkapı'daki balıkçılarda, hamsinin kilo fiyatı 5, palamudun tane fiyatı da 7,5 liraya kadar geriledi.

Balıkçı esnafı denizden tezgaha düşen taze balıkla birlikte tüketicilerin balığa yönelmesini bekliyor.

Balık satıcısı Ayhan Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların eylemlerini sonlandırmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ateş, eylem nedeniyle 2-3 gün yapamadıklarını belirterek, “Balık almaya gelen vatandaşlar taze balık göremeyince alamadan döndü. Balıkçıları da kötülemek istemiyorum. Onlar da bakanlık da haklı. Eylemin bitmesiyle ilk günden tezgahlar balıkla doldu. İnşallah daha da ucuzlayacak, çok bereketli olacak. İstanbullular bol bol balık yiyecekler” diye konuştu.

Balık satıcısı Erol Mutlutürk de sezonun bereketli başladığını ifade ederek, “Halkımız bu sene bol bol palamut, hamsi yiyecek” dedi.

Hem balıkçılık yapan, hem de balık satış tezgahı bulunan Coşkun Arslan ise “Zarar görmeme rağmen düzenlemeleri destekliyorum. Şimdi sıkıntı çekeceğiz ama sonraki yıllarda bol balık yiyeceğiz. Bu sıkıntının sonu ferahlıktır” ifadelerini kullandı. (aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Palamut

  ,

  Gece

  ,

  Eylem

  ,

  ,

  dolu

  ,

  Hamsi